bugün

şu aralar gerek türkiye' de, gerek... pardon. kemalist olan sadece türkiye idi değil mi?

şöyle açalım konuyu, uludağ sözlük' te açılan başlıklar, medyamızın " solcu" geçinen sığ kemalistleri, " laik"leri, " laik"leri, " laik"leri hep sosyalizmi kemalizmin sığ kabına sığdırmaya çalışıyorlar.

nedir bu çaba? sol ideoloji ile kemalizmi aynı kapta eritmeye çalışma çabası nedir? birleşmiyor işte. sol görüş ile kemalizm birleşince ortaya kötü, berbat bir ideoloji çıkıyor.

(bkz: chp)

sol derken bile utandım şu an. özür diliyorum.

bekir coşkun' a solcu diyenler var bu ülkede. çok kötü. yazık bizlere.

diyorum ki, bekir coşkun solcu ise, ben değilim. ki zaten solcu olarak addetmem kendimi. ama bir solcu olsaydım emin olun rahatsızlık duyardım bu durumdan.

peki solcular neden ses çıkarmıyorlar? anlamıyorum. anlamak istemiyorum solcuların böyle bir oyuna alet edilebilmiş olabileceklerine...
sağcı kesimin solcu politikayı kemalistlerin son dönemdeki hatalarından yararlanarak kötüleme çalışmasıdır. peki neden sol cenahtan ses çıkmıyor? çıkıyor aslında da hangimiz ana haber bültenlerinde sol.org tr de şunlar yayınlandı tkp böyle tepki koydu diye bir cümle duyduk?tabi bunun nedeni klişe söylemlerden ve sloganlardan ibaret olan güncel politika içinde solu eritmektir. gerçek solcular -ki kendileri 80 sonrası iyice azaldığı için meydan chp gibi zorlamayla solcu kalıbına tıkılmaya çalışanlara kamıştır- seslerini kendi yayınları ile duyurmaya çalışmaktadırlar. tabi bunun yeterli olup olmadığı tartışılabilir , sonuçta bu yayınları takip edenlerde solcular olduğu için körler sağırlar birbirini ağırlar oluyor bir yerde. ancak esas değinilmesi gereken konu bu türkiye'nin büyük çoğunluğunun sola bu kadar uzak ve solun ne olduğu hakkında fikri olmaması. 25 senede ne kadar da çabuk unutmuşlar türkiyede ki solun anlamını, geleneğini. sadece solcuların tarafından değil kemalistler içinde bayat bir durum var kemalizmi sindirmiş bünyeler kemalizmle solculuğun alakasının ne kadar olduğunu ya da olmadığını anlayabilirler ancak kemalistlere nedir hocam senin görüşün deyince solcuyum diyorlar , gülüyorum. yazık...
büyük hatadır. aslında solculuk köktendinciliğin kardeşidir. sosyalizm, şeyhin sümkürdüğü kutsal suları içen gariban köylülerin, cia ajanı sapık şeyhlerin, tarikatçı terör evlerindeki domuzbağlarının ve allah bilir daha ne demokratik fikirlerin kan kardeşidir. (bkz: ironi)
(bkz: kemalizmi sosyalizmin sığ kabına sığdırmak)