bugün

moderasyonda eksikliğini hissettiğim bir silinme kriteri. soru başlığa cevap beyan girilmez. bu tamamen doğru ama, soru olmayan bir başlığa ortada soru yokken cevap vermek her türlü imkansızdır.
örnek:
Başlık: bu gün günlerden ne
beyan: salı

gördüğünüz gibi bu silinebilir. Niye? zira hem soru başlığa cevap, hem de bugün perşembe...

başlık:anladın sen
beyan: anlamadım a.q.

gördüğünüz gibi bu silinemez. Niye? bir kere cevap değil. başlıkla ilgili bir başka başlığa yönlendirme. bunun kadar doğal bir şeyin silinmesinin bana açıklamasını yapabilir misiniz? gak guk yapacak, başka türlü kıvıracaksanız hiç yapmayın. (bkz: anladım ben)

bunu niye yazıyorum. moderasyonun destekçisiyim belki bir kısmına göre yalakası ama, bir gerçek varki, yanlış yapılanları uyarmazsam daha da büyüyüp, kontrol altına alınmaz hale gelecek. yaran entry silinme nedenleri isimli başlıkta ders olacak pek çok yanlış silinmiş beyan var. biraz daha dikkat ile bu sorunların ortadan kalkması ve mutlu mesut beraberliğin devam etmesi mümkün.

elifff isimli yazara yazdığım bir beyan 8-9 kere silindi. her seferinde açıklama yaptım tamam denip, tekrar silindi. dün aynı başlığa yazdığım bir beyan ben silinme gerekçesini çürüttüğüm için 3 kere değişik sebeplerle silindi. Silinen çok beyanım var. kimini değiştiriyorum. kimini ellemiyorum. silinsin diyorum ama, haksızlık olduğunu düşündüğüm zaman da duramıyorum.
saygılar sevgiler...
girilmesi mümkün olmayan beyan türüdür. bir başka başlığa yönlendirme yapmak, cevap olmadığından, silinmek için gerekli ortam oluşmamıştır. boş bakınızlarda böyle bir yöntem uygulanabilir. *
anlamadım a q başlığında direk açıklama verilerek, yanlış anlaşmaların önüne geçilmiştir.
olması gereken;

-hadi hadi anladın, kıvırma.
-yahu vallahi anlamadım.
-yahu yeme bizi.
-anlamadım işte hasta mısın nesin sen?
-gözlerimin içinbe bak bakayım.
-ehe..

gibi devamına gelebilecek bu tarz beyanlardır.
konuyla ilgili örnek de verilebilecek, başlık beyan ilişkisi...
başlık: anlamadım a q

beyan:
iKi TÜRLÜ KULLANIMI MEVCUTTUR. BiRiNCiSiNDE DEFALARCa OKUR, DiNLeR AMA, BiR TÜRLÜ ANLAMAYA MUVAFFAK OLMAZSINIZ DA KULLANIRSINIZ
BiR DiĞERiDE ANLADIN SEN DiYEN KiŞiYE CEVABEN KULLANIRSINIZ. NE LAN ANLAMADIM A.Q. MÜNECCiMMiYiM BEN ANLAMI TAŞIR...