bugün

son zamanlarda türkiye siyasetinin pek benzeri görülmeyen bir harekatıdır. sol iki cepheye ayırt edilmiştir, daha evvel 'türk solu-evrensel sol' diye de bölünmeler olmuştu ancak bu sefer ki bölünme daha bir derinlemesine ve dış mihrakların eliyle olmakta. kimi referandumda hayır cephesi kimi ise evet cephesinde yer almıştı hatırlarsak. hatta buna üçüncü cepheyi de ekleyebiliriz; boykotçular! ancak 'boykot' çuları da ben 'hayır' cılarla aynı kefeye koyuyorum. merak ettiğim şudur efendim; referandum döneminde '12 eylülü yargılayacaz' mihvalinde ki akp kandırmacasına kanma mıydı bu 'evet' desteği, yoksa neler olacağının bilincinde bir destek miydi? şu aralar görülüyor ki öyle değilmiş, başka türlüymüş; liberal solun büyümesi için akp ve liberal solun birbirlerini karşılıklı okşamalarıymış! diğer tarafta ise kendi cephesinde kalan değişmemiş sosyalistler kendilerini çok fazla yalnız hissetmeye başlamışlardır. elbette daha detaylı irdelenmesi gereken bir konudur fakat bilelim ki sol gerçek anlamda ikiye bölünmektedir.