bugün

sol görüşü benimsemiş arkadaşların, üniversitenin sol kulüplerine yazılıp polislerle çeşitli pozisyonlarda çatışmaya girmek suretiyle kazandıkları bilincin, birikimin bir sonucudur. efem bu arkadaşlar arasında haftada iki kitap okuyanları vardır. beyle siyasi siyasi kitaplar. sen bilmezsin. derin mevzular anlatılıyor. örneğin bu kitaplarda tayyip erdoğan'ın abdullah gül'ün filan hangi projelere eşbaşkan olduğu detaylarıyla, kanıtlarıyla filan veriliyor. senin benim başbakandır, devlet büyüğüdür diye saygıda kusur etmediğimiz adamlara "ünü-vers-teee-den-deeee-fol." diyebiliyorlar. çok mühim bir birikim gerektirir bu. önemli.

şimdi her insanın bir kusuru olur. söylentilere göre kadı kızında bile varmış kusur. bu arkadaşlarda da var elbet. bu arkadaşlar o kadar kültürü, birikimi, dış politikayı, büyük ortadoğu projelerini filan bir tarafa bırakıp emlakçı oluveriyorlar arada sırada. kim kime nereyi satmış, parselini kaç liradan vermiş, dolar kuru nedir filan öğreniyorlar. düşünsene abi, ortasından sıksan ağzından burnundan kültür fışkıracak adam birden ada, parsel filan hesaplamaya başlıyor. kesin bir bildikleri vardır ama göze hoş görünmüyor tabi ki. yapmasınlar demiyorum ama bir entelektüele, hele marksist bir entelektüele yakışacak şekilde vakarla yapsınlar bunu.
kesinlikle ama kesinlikle çok doğru bir tespittir. Siyasi düşüncesini dini çerçeveden uzak tutabilen her adam mantıklıdır, laiktir. politikada olması gereken şey de tam olarak budur.

işi istatistiğe vurursak, sağcıların içinde bir sürü okur yazar olmayan, toplum baskısı tarafından korkutulmuş, din baskısı tarafından etkilenmiş bireyler vardır. Solcuların ise geneli entelektüel kişilerdir. Eğitim düzeylerini kıyaslasanız bile bulursunuz bu gerçeği.
(bkz: olsa da yesek)
sol görüşlü arkadaşların sağ görüşlü arkadaşlara göre çok daha fazla alkol ve sigara tüketmesi de bu önermeye dahil edilebilir.
(bkz: tespit sıçtım dübürden solcu kudurdu kibirden)

tanım, solcu arkadaşların hoşuna gitmiş tespittir
sağa - sola bakarken arkada kalanları unutmaktır cahillik.
(bkz: kitap yüklü eşek)
az eğitimli insanların çoğunlukta olduğu bir ülkede destekleği sol partininde başa geçememesinin sebebidir aynı zamanda.
sol kalemi sağ silahı iyi tutar demişler doğrudur.
bilmesi gereken tek kitaptan bile haberdar olmayan turfanda "derviş memetler" milletin okumasından , sosyalliğinden de rahatsızmışlar bunu öğrendik .

kuran'ı okumak yerine bir meczubun kıçıkırık risaleleri üzerinden , yeniden din uyduran adamların eleştirileri aslında özgür düşünen herkes için onurdur.