bugün

sokakta karıya kıza asılan, boş buldu mu tecavüz eden, sağda solda ahkam kesen dalkavuklar, maganda adamlar hepsi bunların hepsi; benim yaşadığım iş problemi, üniversitenin yetersizliği, para sıkıntısı gibi konulardan uzak olan insanlar. bu adamlarla benim oyum bir değil demek. *

Ben bu şehrin yollarında okuldu, evdi stajdı gelecek sene işti diye uğraşırken. Sokakta haytalık yapıp, amaçsızca dolanıp bunlar yetmezmiş gibi çevresine zarar veren, tehdit unsura olan potansiyet suçlu gözüyle baktığım adam; verdiği oyla anayasanın değişmesine neden oldu, yada bu konuda karar sahibi oldu. o ne biliyor ki? tamam ben çok bilinçliyim demiyorum ama o adam hiç bakmadı bile, gündemden haberi bile yoktu belki. Bu nedir yahu? Benim geleceğimi etkileyecek ama onu zerre kadar etkilemeyecek bir karara ikimiz nasıl eşit şartta oy veririz?

Demokrasi dediğin olay sadaka mevzusuna döndü. Amına koduğumun belediyesi nereye bağlıysa, valisi kimin elindeyse, o belediye ne kadar oy vermişse, o insanlar evet mi hayır mı demişse, belediyeyle vali terso gidiyorsa ona göre para akıyor o topraklara o şehirlere. bu mu len demokrasi? Hani egemenlik kayıtsız şartsız milletindi.

Bu noktaya nasıl geldi bilmiyorum ama demokrasiye olan inancımı yitirdim. Olan şeylere artık alenen kızıyorum. Tecavüz aldı başını gidiyor, insanlar bir yandan yobazlaşıp bir yandan birbirini s.kiyor, ensest desen ağzımı açmayım okuyunca içim titriyor, kapkaç desen ucu bucağı yok soyulmayan kim kaldı? Ama iyiye gidiyor, herşey iyiye gidiyor!

Sivil anayasaya geliyor. Lan memlekette zerre olumlu bir hareket yok; krizden zararsız çıkmışızda enflasyon şuymuş da buymuşda. Arkadaş ben cebimdeki paraya bakarım önce. hER sene bir önceki seneden daha çok para harcıyorum oysa standartlarım aynı. Herşey pahalanıyor. Gözümüzün önünde üstelik len ben kör müyüm? bir ben mi farkındayım olan bitenlerin?

inancımı yitirdim arkadaş demokrasiye dair ne varsa. Benim geleceğime öyle eli sikinde gezen, sokakta karıya kıza asılan, boş buldu mu tecavüz eden, sağda solda ahkam kesen, pavyonda baba parası yiyen, altındaki doğanla şahinle her gördüğü kıza el freni çeken dalkavuklar karar veremez. Onun oy pusulasını götüne sokarım. Amaçsızca yaşayan bir adamın bu ülke geleceğine ne katkısı var?

isteyen faşist desin, isteyen milliyetçi desin. hiç umrumda değil zerrede alakası yok konuyla. Yaptığım ayrım belki sınıf ayrımı olabilir ki amaçsızca yaşayan sadece çevresine zarar veren insanların herhangi bir sınıfı olmamalı. Ölse üzülmem.

Bugün köyünde genel seçime oy kullanan adam; bize su gelecekti yahu vaadine uyulmuş mu diye bakıp; tamam size veriyorum oyumu derken. Ben kılı kırk yarıp bu insanlar kimdir nedir? ideolojisi nedir? benim geleceğimi nasıl etkiler? Kadrolaşma var mı? Devlet kurumları ne halde? kaç yaşında emekli olacağım? sağlık sigortama ne oldu? iş imkanım nedir? türkiye bir pazar mı oldu? çocuğuma nasıl bakarım? gelecekten umud var mı? diye düşünürken aynı olamaz, olmamalıda..

Bugün ankara sokaklarında; gece gece insanın canına sıkacak, annenin kardeşinin karının eşinin komşunun götüne başına bakacak laf söz söyleyebilecek, ne biliyim veya aşırı hız yapacak sorumsuz bir piç nasıl benim geleceğim yada ülke geleceği konusunda söz sahibi olabilir?