bugün

bir binanın önüne konuşlanmış; zamanla tahtalardan, suntalardan yapay bank yapmış, muhtemelen akşam yemeğinden sonra iştirak edip, muhabbet yapan kadınlardır.

ortahalli bir semtte oturmama rağmen (izmir şirinyer) çocukluğumdan beri yaşadığımız sokakta şahit olduğum, ara sıra annemin de aralarına katıldığı kadınların sokakta toplaşması. geçen onca sene içinde kendilerine yapay bank yaptılar, üzerine minderler attılar, akşam yemeklerinden sonra çay demleyip geç saate kadar muhabbetin dibine vurdular. halen de devam etmektedirler. rahatsızlık veren bir durum yoktur, gün geçtikçe bitmek üzere olan komşuluğun nostaljik anılarını yaşatmaktadır. sokağın gündemini işlerler, çoluk çocuktan bahsederler. hele ki son günlerde aralarına bir eşcinsel katılmış, muhabbetten geçilmiyor. ara sıra eve girip çıkarken ya da bakkala uğradığımda önlerinden geçmek durumunda kalıyorum. malum bir nevi ellerinde büyüdüğümüz için durup selam vermek, hal hatır sormak, bir kaçına dip boyasının geldiğini belirtmek zorunda kaldığım için aralarındaki muhabbetlere az çok şahit oluyorum. son zamanlarda çetelerine bir eşcinsel katıldığına şahit oldum. sokağın müstakil bir evinde oturan 2 yaşlı teyzenin evine gelen temizlikçi kadının evladıymış. abileri dövüp, eşcinselliğini kabul etmediği için teyzeler bizde kalsın, yoldaş olsun demişler. artık ne ara muhabbeti kurduysa o da katılmış aralarına, kahkahalardan geçilmiyor. geçen anneanneme ''ne dürtüyosun arkadan be, suikastçi kadın'' falan gibi şeyler söylüyordu, hep birlikte gülüyorlardı. birisine de ''ben senin kocan olsam boşarım seni ayol'' dedi, nedense dediği kadın yarım saat kahkahalar attı. en son un kurabiyesi yapalım falan diye konuşurlarken müsaade isteyip eve doğru kaçtım. 30-70 yaş aralığında insanlardan oluştukları için gayet renklilerdi, aralarına bir eşcinselin katılmasıyla ekibin etki alanını genişletmişler. ilginç olanı; ben küçükken teyzeler vardı bu grupta, şimdi kızları da var. çekirdekten yetiştiriyorlar sanırım. bir 10 sene sonra torunları da bu gruba dahil olacak sanırım. ama çok renkliler. ve çevre sokaklarda bu ortamın hiç olmaması, hatta çok sakin sokaklar olması ayrı düşündürücü bir durum.
çardak, teras gibi alanlarda toplanabilme yetenekleri vardır.
aynı apartmanda oturupta sadece birbirlerinin asansöre sinen parfüm kokularını bilen bireylere inat yaşatılması gereken mahalle geleneği. evde ölsek cesedimiz kokar hale geldik.
sözlük kadınlarının gelecekteki hali olması muhtemel kadınlardır.
1 saatte 5 kilo çekirdeği bitirebilme kapasitesine sahip insanlardır bunlar.

boğaz sayısı arttıkça bu 1 saat 30-45 dakika arası değişir.
(bkz: muhabbet etmek)
aslinda mutlu kadinlardir. yemegi pisirip ortaligi toplayinca cocuklarini da alir sokaga cikarlar hem cocuklarina sahip cikarlar hem de bir arada olurlar. genelde ilkokul mezunu olurlar dunyalari sokaklari, pazar, market ve akrabalarinin evleri eksenindedir.
böyle mahalli teyzelere her zaman ihtiyaç vardır.