bugün

gayri gider oldum parçasında geçen söz.

bir yakınma, sitem. babanın kızıp evden atması gibi. senelerin geçtiği yerden uzaklaştırılma durumu. hani o kapıya uzaktan bakarsın ama giremezsin ya içeri, çekemezsin içerde ki havayı. öyle birşey heralde. işin siyasi kısmına girmiyorum. başka olsun bizim hikayemiz. o yüzden değiştiriyorum olayları, değiştiriyorum karakterleri.

mesela düşünceleri uğruna yargılanan diğer insanların hikayelerinden bahsetmek istiyorum.

galileo,

kendisi bilim anlayışında yeni bir devri başlatan, ünlü bir bilim adamı. öne sürdüğü güneş merkezli evren kuramını benimsemiş ve bu nedenle vatikan kilisesi tarafından iki defa yargılanmıştır. çünkü güneş merkezli evren dine aykırı bulunuyor, onun yerine dünya merkezli evren anlayışı savunuluyordu. son olarak 1632\'de yazdığı bir kitap nedeniyle yargılanması sonucu ömür boyu ev hapsine mahkum edilmiştir.

sonra giardano bruno var.

dünyadan başka bir çok gezegen olduğunu söylemiştir. engizisyon mahkemesi tarafından yapılan büyük işkencelerin ardından roma\'da bir meydanda kazığa bağlanarak diri diri yakılmıştır.

bunun gibi bir çok örnek var. yanılmıyorsam sırf kilisenin bu tarz düşünceler yüzünden 50 binden fazla kişiyi öldürmüş olduğu söyleniyor.

şimdi dönüp bakıyorum tarih sayfalarına.

şükür artık düşünceleri yüzünden kazıklara bağlanıp yakılan insanlar yok diyorum, öldürülen, işkence edilen... ama aradan geçen binlerce seneye rağmen çok az adım atmış olmamıza da üzülüyorum. keşke tattırmasalardı insanlara evlerinden kovulmanın verdiği hüznü yada el memlekette ölmek zorunda bırakmasalardı onları...

birgün düşüncelerim yüzünden el memleketlerde ölmem gerekse de, vatan toprağımdan kopmam gerekse de galileo gibi haklılığım binlerce sene sonra anlaşılacak olsa da,

çeker giderim.