bugün

dolmuş şoförü ile ilgili yüz milyon bin beş yüz on sekiz seksen tane başlık varkene, bir de bunu eklemek ne kadar doğru bilemem ama, maalesef dayanamıyıciğim ekliyiciğim kuzum.

bu şoför, güzel ülkemin her şehrinde, özellikle de istanbul'da bolca bulunan dolmuş şoförüdür. terbiyesizin önde gideni, sol camdan balgam atanıdır.

bağrı açık kıllı gezer, ayakkabının arkasını ezer
uzun marlboro içer, en kısa yolu seçer
camdan hatun keser, para üstü? dersen keser
yağdı yağmur çaktı şimşek, sen de mi şair oldun götveren.

entry uzun gözüksün diye eklediğimiz bu sikimsonik kısımdan sonra, geçelim konuya...

efendim bildiğiniz gibi istanbul'umuzun ciddi bir trafik sorunu var, özellikle de belirli saatlerde tam anlamıyla bir felç yaşanmakta. bu götlek şoföre de en çok, işe gidiş ve iş çıkışı diye adlandırılan, trafiğin en yoğun saatlerinde rastlanmakta.

sıkış tıkış, itiş kakış binersiniz dolmuşa (lan dolmuş diyoruz da, minibüs için de geçerli bu yani) ya size dayarlar, ya siz dayarsınız birilerine. sonracığıma şurdan bir tam-bir öğrenci, neyse işte.. uzatırsınız.
gayet güzeldir her şey, gayet yolundadır... fakat o da ne? dolmuş yolunda değildir? nereye döndü la bu?

diliyle dişinin arasında bir şey sorar pezevenk:

-amcıkevlerde inecek varmiiyy? (sonu anlaşılmaz)
-... (ses gelmeyince, güzergahı değiştirir ibnetor)

bir müddet sonra birileri ayıkır. fakat iş işten geçmiştir artık. kaptan sen nabıyon la? diye sorduklarında da, üste çıkar yavşak.

+kaptan noluyo ya, nerden gidiyosun?
-abi trafik kilit, götverenlerden inip çarşıya çıkacağım
+ya iyi de ben amcıkevlerde inecektim?
-e sorduk kardeşim o kadar, allah allah! (kulağında kulaklık var tabii herkesin, siksen duymazlar amk)
milli: neyse ben yarrakbaşında oturuyorum zaten, yakın, şurdan yürüyerekten..
+ya bırak, hem sıkış tıkış dolduruyosun milleti, hem de kafana göre dolandırıyosun
-ne diyon sen arkadaşım?
milli: kaptan, münferit bir yerde... (kavga çıkacak olum, vınnla)
-sen ne diyon yarram?
milli: otomatik kapı niye açılmıyo ya?
(bkz: bir gps aracı olarak sik)
(bkz: bir yön olarak sik doğrultusu)
(bkz: sözlükteki sik serbestliği)
(bkz: incidağ sözlük)