bugün

ne yaptığını bilmeyen.modern sanat adı altında göz göre göre saçmalayan kişilerdir.bunların günahı yoktur bunları şakşaklayan, prim yaptıranlara sıçılıp sıvanmalıdır.
(bkz: bedri baykam)
(bkz: boşaldım sanat oldu)
ben de mecburen sanatci ifadesini kullandim ama sonda, tanim icabi mecburiyetten yani. kendimle celistigimden degil. neyse.

bu adamlar sanat sanat icindir diye gerzekce bir fikri benimsemislerdir. genellikle demiyorum zira bu derece sicip bunu da sanat diye yutturmaya calisan sanatkar bozmalari sanat sanat icindir degil de sanat toplum icindir deseler bir an, hadi ordan yeteneksiz herif, bi bok yapamiyosun bize da yutturmaya calisiyorsun; kabul etmiyoruz biz bu seyi. al gotune sok. bunu diyecekler adama. ama adam direkt bastan o yolu kesmis. neymis efendim, sanat sanat icinmis. bak sen? ne demek bu? siz toplum olarak bunu tasvip etmissiniz etmemissiniz irgalamaz beni. bunu demek istiyor adam. bastan elestiri yolunu kesmis. ne yapsa sanat olacak cunku ona gore. sicsa sanat olacak.

kilim bu yuzden surrealistlere de. bu arada, ilave edeyim; umarim sanattan sadece res(i)mi kastettigim gibi gerzekce bir fikre kapilmamissinizdir. her neyse. bir ara, guzel sanatlar fakultelerine baskin yapip, adam gibi resim cizmeyip sanat icin ciziktirenleri zopayla dogesim geldi. ama yeterince adam toplamayamadim, planlarim akim kaldi. yeri geldiginde ufak sahsi menfaatleri icin, boktan bi mesele icin memleketi ayaga kaldiran karektersiz insanlar, benim bu, zaman tunelinde bir cigir acacak, dunyanin gundemine "tarihte ilk kez insanlar sanat icin turkiye'de ayaklandilar' seklinde bomba gibi dusecek sanat devrimi fikrime destek olmadilar. sonucta katlanacaksiniz lan o zaman madem istemediginizi belli etmiyorsunuz bu gerzeklere onlar da kafaniza kafaniza sicacaklar, surrealist sanat yapiyorum diye civik civik, azicik dek dur hele diye diye, sifatiniza sivaya sivaya. mustehaksiniz siz.

kaynakca;

1. Hegel's Art History and the Critique of Modernity by Beat Wyss, Caroline Dobson Saltzwedel.
2. kicim.