bugün

oy kullanma hakkı elde etmiş güzide insanımız için muteber oy nasıl kullanılır, açıkladığımız kılavuzdur.

öncelikle tüm seçmenlerimizi tebrik ediyoruz. oy kullanma hakkınız vardır. bunu en dogru sekilde ele güne rezil olmadan kullanabilmenizi diliyor ve bu konuda yardımcı oluyoruz.

ilk kez oy kullanacak seçmen, ilk sözüm sana en dikkat etmesi gereken kişi sensin. seni manipule etmek icin bütün cevren, kitle iletişim araçları, sevdiğin kız, ailen gizliden ve açıktan üstüne oynayacaklar. aldanma. nereye oy atman gerektiğini ben soyluyorum işte. sıran geldiginde yanyana duran 3 4 gorevlinin oldugu odaya gir. kimligini goster sakin ol. listeden ismini arayıp bulacaklar. karsısına imza atacaksın. sakinligini koru bi yandaki abla (muhru hep ablalar verir) sana muhur ve secmen pusulası verecek. almam deme al ilerde kabine benzer bi yer göreceksin. gir. boş oy at.

unutma ilk oyunu kullanıyorsun. ilk oy çok onemlidir boş atılması bence farzdır. evet nolacak canım diyip verebilirsin ama teşbihte hata olmaz demişler bir benzetmeyle acıklayayım. ilk oy bekaretini vermek gibidir. ilk kime verdiğini asla unutmazsın. önemli olmasada unutmazsın. yıllarca seninle gelecek bu kararı biraz ertele ilk aklına girene verme. 4 sene beklesin önce emin ol.
ayrıca veriyim kurtulayım dersen de o kadar kolay değildir. muhru basıyım derken izi cıkmayacak, anlasılmaz diye yeniden yeniden basmaya calısacaksın. bakacaksın her yere murekkep bulasmıs, saymayacaklar. gururun kırılacak. en iyisimi bosver, temiz bir siktir cek hepsine.

tecrübeli seçmen ikiye ayrılır.
anadan babadan kalma partisi olanlar şanslı, antrenmanlı, motivedir. onlara dencek pek bişey yoktur. basarlar oyunu cıkıstada "muhru aldım bole gozune gozune vurdum" derler. gururludurlar. bu seçmen ne yaptıgından emindir. yıllardır denenmiş partileri vardır.

ama kararsızlar öyle mi? en dertlileri onlar bu memleketi nasıl kurtarsam kime versem de bu memleket kalkınsa, gürbüzleşmekte olan ülkeler statüsüne girse diye dertlenir dururlar. son güne kadar ikiz yataklarda saga sola döne döne dusunurler. işte bu kılavuz en cok bu akıl fikir sahibi, ileriyi geriyi hesabeden aydınlık insanların yarasına merhem olacaktır.
eyy kararsız kardeşim, oy vermekten emelin nedir? önce bunu tesbit etmelisin. birilerini iktidar etmek senin tarzın değil sen kime versem memlekette ne değişir bunu ölçmelisin..
iktidara vermek en kolayıdır. neticede bişey değişmez, umdugunu bulursun. ne kadar sevdigin sevmedigin yonu var hepsi devam eder. kötü de olsa kocandır elin adamı değildir.
muhalefete vermek zordur. birine versen ötekinin boynu bükük. birini iktidar ediyim desen digeri baraj altı kalır mazallah. bu noktada anketlere inanmak gerekir. ülkemde ysk bile tarhan erdem'in gözlerinin içine bakar. ysk yanılır tarhan erdem anketi zinhar yanılmaz. keşke 5 oyun olsa hepsine versen ama yok. oyleyse anketlere bakmak, sonrasında cebir ve hendese ilmine yelken açmak suretiyle dogru yolu kendin bulmaya çalışacaksın.

edit: baslıktaki "klavuz" yazısı "kılavuz" seklinde olacaktı. bu hatadan dolayı ozur diliyorum.
kararsız seçmene yol göstermeye devam ediyorum.
baktın anketlerin içinden çıkamadın, birinin ak dediğine öteki kara diyo güvenemedin. ozaman partilerin amblemlerine bakmaya başlamanın zamanı gelmiştir.

ampulü gördün, bi ışık var ama ne ışıgı, trenin ışıgı mı, 40 mumluk ampul mü, göte giren pamuğun şavkıması mı, selamete çıkmanın emaresi mi? bunları tek tek kendine sorman lazım.

6 tane ok gordun bunlardan biri bizim gotumuze girer mi? her biri 100 tl olsa 600 tl bana gelir mi? en kısa oku cekme ihtimalim nedir sorgulaman lazım..

üç hilal i gordun mu yuregin kabarıyor mu, yelelerin cıkar gibi oldu mu? ergenekondan cıkmaya hazırmısın iki rekat dusunmen lazım.

bak beşiktaşlıysan kartala bas direk en azından rütbesi vardır 3 büyüklerdendir. generaldir.
(bkz: kılavuz)
ampülü gördüğün yere mührü koyuver gitsin.

en iyi kılavuz budur.