bugün

aha, valla başlık daha önce açılmamış. böyle bir olayı yaşamak kolay değildir dostlar. olayı yaşarken bir örneği var mıdır diye düşünüyordum zaten. yakın sigaraları dinleyin beni.

telefonda sevgili ile konuşulurken ani bir sinir patlaması yaşanır. ses tonu yükselir, tartışma büyür. bir ara sevgili kişisine bağırılır. daha fazla üzmemek için telefon bir şekilde kapatılır. odadan çıkmak için kapı açılır, kapının hemen önünde anne, baba ve anneanne ile karşılaşılır. süreçler işlemeye başlar:

1- Tespit Aşaması

baba: kiminle konuşuyordun?
vendetta: (boku yedik) hiiiç. bir arkadaşla.
anne: hangi arkadaşla?
vendetta: (ismini söyleyerek) nişanlımla konuşuyordum.
anneanne: ptüh!

bu ilk ptüh önemlidir işte. anneanne ilk kurşunu atan hasan tahsin, bayrağı diken ulubatlı hasan gibidir. arkasında ilk hamleyi bekleyen aile bireyleri anneanne ile birlikte taarruza geçer.

anne: tüh! yazıklar olsun.
baba: tüüüü! boyundan posundan utan.
vendetta: noluyo yaa?!

2- Giydirme Aşaması

anneanne: eşşek herif.
anne: ben senin gibi birini yetiştirmedim.
baba: öküz! öyle bağırılır mı kıza?
vendetta: ya sizene? bu bizim aramızdaki tartışma.
anne: bu tartışma değil hayvanlık benim salak oğlum.
vendetta: bu bizim aramızdaki bir sorun. yine biz çözeriz. siz neden karışıyorsunuz?

3- aşağılama aşaması

anneanne: karışırız tabi. ben gelinim olacak kızı ezdirmem. nasıl bağırdın öyle kıza? el memleketinde okuyor o kız. bir ailesi var bir sen varsın. senden medet umuyor, sen ise öküzlük konusunda çığır açıyorsun. şimdi o yeşil gözleri ile ağlıyordur. vay yavrum kıyamam onun gözlerine. halbuki bi de şu dananın gözlerine bak. görmeyi beceremiyor daha. gözlüğüne sıçtığım.
vendetta: yavaş anneanne. ben x'e bağırdım. sen bana hem bağırıyor, hem küfür ediyorsun.

anne: eder tabi. sen 6 yıllık ilişkine bu değeri veriyorsan eder. saygısız adama başka ne yapılır? şunun tipine bak. tipsiz. kısacık boyuyla (boyum 1,71, bunu söyleyen annemin boyu 1,64) böcek gibi ortalıkta geziyor. ay parçası gibi kız sende ne buluyor anlamıyorum ki.
vendetta: ya bir saniy...

4- Durum değerlendirmesi

anne: bence hemen arayıp özür dilemeli.
anneanne: arayıp özür dilemesi yetmez. özür hediyesi falan da almalı.
baba: x nişanı atmadıysa alır.
vendetta: ya ne nişan atması? ne özürü? ne tipi arkadaş! nerden nerelere geliyorsunuz be. biri gözlüğüme sövüyo, öbürü tipime giydiriyo, biri nişanı atıyo, bırakın da bu ilişkiyi ben yaşayayım beyler.
anneanne: beyler falan diye konuştuğuna bak daha saygısızın. kalk çabuk ara özür dile.
vendetta: anneanne ben özü...
anneanne: sus! daha konuşma. o parmağınıza yüzüğü boşuna takmadınız. ileride eşin olacak o senin eşin!

ardından sevgili kişisi aranır. haklı olunduğu halde özür dilenir. gönlü alınır. öyle ki sayın yazarlar, siz siz olun dinlenme ihtimaliniz varsa sevgilinize bağırmayın. hatta dinlenme ihtimaliniz yoksa da bağırmayın lan! hayvanlığın lüzumu yok.