bugün

kisiler birbiryle konustugunda,bir kisinin diger kisiye kendi hoslandigi birseyi anlatmasi icin kullandigi soz.2 kisiden biri,bir seyden hoslanmiyorsa diger kisi aninda bu lafi soyler.sevmeyebilirsin ama dedgimi yok sayamazsin anlaminda kullanilir.kisi kendi dusuncesini empoze etmek icin kullanir genellikle.klise bir laftir.sevmiyor olabilirsin ama saygi duymalisin hojuuu diye devam edilen soz.ornek:
-ya bence ne biliyim rte boktan bir baskan,nasil baskan olmus anliyamadim.
-hops dedik hoju,seversin sevmezsin o ayri ama oy verenlere saygi duymalisin hojuu.
-dogru lan aslinda,onun bir kabahati yok.butun suc sende,sen ve senin gibilerde.sen oy vermeseydin basimiza gelmezdiki.
-hopsss dedik yine hoju.seversin sevmezsin o ayri ancak biz keyfimizden vermedik oyu.baska caremiz yoktu,herkesi denedik,birde rte yi deniyelim dedik,ne var bunda? hic oy vermeseydik daha mi iyiydi? ...

diye ornek sey ettim ben(tamami ile ornek verme amaci ile kullanilmistir,fesatlik yapmiyalim lutfen).

he bu arada ne zaman bu lafi duysam gulerim ben,ama neden gulerim onu bilmiyorum.herhalde klise laf oldugu icin.