bugün

19 mayıs üniversitesine iş yaşamıyla ilgili tecrübelerini öğrencilerle paylaşmak için giden ali sabancı'nın karşılaştığı protestoda atılan slogandır. tabi bu sloganı atanlar zirzoptur neden diyecek olursanız bu aklı selim arkadaşlar kendilerini sosyalist, komünist zannetmekte ve her parası olan adamı protesto etmek amacı ile slogan atmaktadır.

yahu adam sizin okulunuzu almaya mı geldi neden slogan atıyorsunuz üniversiteler bizimdir diye. siz okul bitip diploma alında ne yapacaksını merak ediyorum aynı adam sizi siktir ediyor mu? bu memlekete vergi ödeyen istihdam yaratan adama neden bu saygısızlık.

aslında olaya dışardan bakınca bu öğrencilerin her bi boku protesto ettiğini de görürsünüz.bunun nedenini tam olarak açıklayamasamda bir bok olma hevesi ile yapıldığını düşünüyorum. kendilerine en ufak bir zararı olmayn hatta öğrenci bursları dağıtan bir insanın yuhalanması hakarete uğraması ne kadar yakışıyor üniversiteye?.
1996'da atanların önemli kısmının gözaltına alınıp karakollara doldurulduğu, birçoğunun da tutuklandığı bir simge slogandır. akabinde bu tepkilerden çekinilmiş ve harç zamları son derece düşük yapılabilmiştir. dolayısıyla sonuç da veren ve "her boku protesto"dan ibaret olmayan bir slogandır.
aslında ne sermaye defolur ne de üniversiteler bu çıtır sloganın sahiplerinindir. sermaye o üniversitenin var olmasındaki en önemli unsurlardan biridir. lakin üniversiteyi bitirdikten sonra, üniversitedeyken yaşadığı açlığın on katını yaşamak mecburiyetinde olan sermaye düşmanı öğrenci o sermayeye bir müddet sonra köle olmak zorunda olacağını henüz farketmemiştir. posta koyduğu sermayeye aslında düşman da değildir. sadece gençtir ve göremediği şeyler fazladır.içindeki komünisti dışarı vurmayı öğrenciyken zenginden nefret etmek zanneden insanın özünde daha fonksiyonel bir kapitalist mevcutken, muhafaza etmeye çalıştığı üniversite adına bir halt üretememişken, cafede kaldırdığı cıvırı rendeleme kabiliyetini sivrilten o üniversitenin yetştirdiği binlerce tüketim çılgınından biri olmaktan farklı bir yöne kayamaz. cıvıra kayar o ayrı..
vara yoğa aynı sloganlarla karşı çıkan tiplerin klasik sloganıdır. yerli yerinde kullanıldığında bir anlamı vardır ancak sabancı'nın konuşmasında da dile getirilmesi pek akla mantığa uygun değildir. adam oraya gelmiş, bir panelde konuşmacı olarak yer almış, ekonomiyle ilgili birşeyler konuşuluyor muhtemelen. yani adam "gençler bu üniversiteyi bana kaça bırakırsınız" falan demiyor orda.

sabancı üniversitesi'nde okuyan tiplerin sabancı'ya "sermaye defol üniversiteler bizimdir" demesi kadar absürd bir durum bu.

doğruyu doğru zamanda ve yerde söylemek lazım.
ota boka slogan atan kişilerin alakasız bir yerde alakasız bir kişiye slogan atarken kullanmasıdır mesele.

ali sabancı'nın ünivesite sömürüsü ile bağlantısını hala çözmüş değilim.!!!
sermaye defolunca o üniversite ne halta yarayacak diye sorulması gereken kişilerin söylemi.
üniversite memur olmak için okunur sanan geri zekalı söylemi.
düşünme eylemini götüyle yerine getiren kişi söylemi.
bi adım ileri gidin amk. hala aynı yerde otluyorsunuz. azıcık kafanızı kullanın.