bugün

Çernobil faciasından sonra, radyasyon yüzünden ihraç edilemeyen fındıklar, o dönem, Fiskobirlik aracılığıyla okullarda dağıtılıyordu. Yanında bazen süt, bazen de kuru üzüm veriliyordu. Aradan 26 yıl geçti ancak bu zehirleme dağıtımları hala devam ediyor. Artık radyasyonlu fındık dağıtılmıyor; pastörize kutu sütleri dağıtılıyor. Sık sık “süt içme alışkanlığımız yok! “ diyerek sitem eden devlet yetkilileri, şimdide pastörize sütlerle çocukları zehirlemekte...
çok net hatırlıyorum o fındıkların yanında birde süt dağıtıyorlardı. Ben o fındıklardan almamıştım ve arkadaşlarıma da almayın dediğim için müdür babamı okula çağırmıştı.
aman boşverin beyler şimdi herkesin eline tablet vermişler o da birşeymi.
yediğimiz fındıklardır. yarışırdık. şimdi evimizde kiloyla yüzüne bile bakmıyoruz.
Durduk yere akla gelendir.
Bir daha ihraç edemezlerse bir daha dagatirlardir belki. Ama devleti aliye (?) Icin ihrac edilirler umarim.
Muhtemelen çernobil faciasından bulut bulut gelen radyasyonu yemiş ve o nesillerde kafa yapısı bozukluğuna yol açmış fındıklar. O zamanlar yetişen nesiller AKP'nin tabanını oluşturuyor çünkü.
Diş fırçası da verirlerdi, fındıklar kavruk ve yağlı idi, çok lezzetliydi.
fiskobirlik'in elinde kalan fındıklardır. bunun birkaç level ilerisi elinde kalan hindi etini, tsk'ya geçiren pınar'dır.
Her hafta dağıtırlardı. içimiz dışımız fındık olmuştu. Ama birimizin de ailesi "aman evladım yeme, radyasyon tehlikesi var." demedi.