bugün

haberlerde vtr girdiler "10 milyar dolar" karşılığında son teknoloji savaş uçağı alınacakmış güzelim yurduma, ne mutlu... 10 milyar dolar...

peki ama ne için? daha iki sene önce almamış mıydık gene "son teknoloji" olan savaş uçaklarını? ben, yanlış hatırlıyor olmalıyım. insanları, ineklerden ve koca-heybetli sığırlardan ayıran yegâne özellikleri zekâları ve "organize olma potansiyelleri" diyebiliriz. ama dünya geneline bakıldığında her birisi, önündeki yalaktan su içip, samanını yemekten fazlasını yapmayan insanlar olduğunu görüyorum. ki yazık ulan hepimize de... sahiden üçüncü dünya savaşı kapıya dayandı mı? ya da bütün bürokratların, sübyancı ibnelerin, savaş tacirlerinin, rüşvetçi pezevenklerin, avantacı soytarıların söylediğinin aksine o gün hiç gelmeyecek mi dersiniz? bana, ikinci ihtimâl daha makûl geliyor.

ve yanılmıyorsam arnavut anton'a, sady'e, leonardy'e, usta agim'e, ırak'lı bohan'a, amerika'lı laurie'ye ve hatta yunan christine'e göre de durum aynı. sigaralarımızı paylaşabildiğimiz oranda ve her ne kadar sırpları sevmiyor olsa da hırvat igor ve onun yakın arkadaşı, yurttaşı illiga'ya göre de üçüncü dünya savaşı çıkmayacak...

peki o hâlde neden o kadar yatırım yapılıyor silah ve savaş sanayiine? cevabı, başlıkta da söylediğimiz üzere bu işte çok ama çok para olması. misâl, bireysel silahlanma yaşının aşağı çekilmesiyle ilgili çeşitli tedirginlikler hasıl oluyor toplumda ve kimsenin, hiç bir "büyük balığın" sikinde değil. nedeni belli, çok kişinin karnı doyacak bu işten. kurtlar vadisi'ni izleyen her delikanlı, soluğu bir silah tüccarının yanında alacak. tıpkı lise yıllarında silah alabilmek için "düzmece arıcı" olan bir tanıdığım gibi veya durumu daha iyi olup da kendisini "kuyumcu" gösteren bir başka tanışık gibi...

velhasılı demirin, gramını; kilosundan pahalıya satmak, bir çok kişilerin de işine gelir...
soğuk savaş yıllarından sonra, yok olan Sovyet tehdidi Amerika'yı başka bir tehdit arayışı içine sokmuşturki dünya'da silah sektörü işlemeye devam etsin.bir yandan ılımlı islam gibi fasa fisolarla insanların beyinleri yıkanırken diğer yandan islam yeni düşman edilmiş,islama karşı topyekün bir savaş açılmıştır.Bu sektörde en çok kazananda kazandıranda ABD'dir. BOP projesi dolayısıyla silah sektörü önümüzdeki yıllarda daha çok gelişmeye meğillidir.