bugün

Evlilik programına çıkan bir hanım adayın efsane olmuş cümlesidir.
evlilik programında 2.500 maaşı duyunca kadının sarf ettiği cümle. bahsi geçen olayda kadın bu parayla bana bakabileceğini mi düşünüyorsun diyor, iki bin beş yüz sanmıyorum benim mazot parama yeteceğini diyor ve internette fenomen oluyor. beyaz futbol dahil her yerde dalgası geçildi. sözlüklerde kadına hakaretler edildi. en son "motorunun bu kadar büyük olduğunu bilmiyorduk" yorumunu ahmet çakar yapmış.

bunları duyunca insan bir yandan gülüyor, diğer yandan üzülüyor. kanaatimce, yapılması elzem olan ve hiç göremediğim yorumların ilki şuydu: bir kadının, ne kadar maaşı yeterli görmesi gerektiği veya kendi kadrince rahat yaşayabilmesini temin edecek paranın ne olması gerektiğini bir üçüncü şahsın ölçüp biçmeye hakkı var mıdır? yani kadın hangi imkanlarla mutlu oluyor, ne kadar para buna yeterlidir, bunu o kadından başkası tartabilir mi? o kadınla alay eden sosyal medya maymunları neden kadının adına bir bütçe atamaktadır; 2.500'den daha fazla para istemeyi şımarıklık olarak görmektedir? kadın size mi soracaktı? ha 2.500'ü fazla görüp kadın 1.500 yahut 2.000 türk lirası maaşını yeterli görmeliydi mi diyorsunuz? mazotunun parası 500 türk lirasını geçmemeli mi diyorsunuz? 1.000 türk lirası ile 5 kişi geçinen var mı diyorsunuz? evet, geçinebilir bir aile belki de. belki de ülkede 1.000 lira ile 5 kişilik aile geçiniyordur. peki onların kabul edip yeterli bulduğu imkanlarla sürdürülen hayatı bu bahse konu olan kadın aynı şekilde yeterli bulmak zorunda mıdır? neden kadına şımarık muamelesi yapıldı? kadın için neyin yeterli, neyin yetmez olduğuna karar verecek merci yine o kadının şahsıdır. burada dalga geçilecek, rezil edilecek bir cihet görememekteyim.