bugün

Her fırsatta hisli hayvan olduğunu reddeden insanoğlunun türün devam etmesi içgüdüsüyle çoğala çoğala 7 milyara dayanan dünya nüfusuna yaptığı gereksiz katkıyı öne çıkarmak niyetli bir yazıdır. Spoiler uyarısı, bu yazı cennetten kovulan yaratığın ikiyüzlü, yalancı ve her davranışına kılıf bulmaya programlı beynine dair bilgiler içerir. Dayatılana inanmaya devam edip mutlu kalmak isteyenler yazının devamini okumasın. Persona sosyal bilimler Akademisi iftiharla sunar.

bulunduğu çevreyi cennete çevirmeyenlerin cennette işi yok. Çoğunluğu ölümden ötede iyi bi hayat yaşamak için can atan insan oğluna söyleyin bunu, iyi insan olmadan bir boka yaramaz yaptığınız Hiç bir şey. Değer üretme ve tabiri caizse tanrının tecellisi gibi, hani çokça arzu ettiğimiz tanrılık kompleksi için söylüyorum bunu, tanrılaşmaya en yakın andır iyi insan olabilmek. Ben böyle söyleyeyim siz fenafillah deyin, hallac-ı Mansur "ene'l hakk" desin.

Evet çocuk yapmak tamamen bir tanrılık kompleksidir. kendinden olan bir ürünü daha iyi daha güzel ve daha yüce hale getirmek için çırpınıp dururuz. Öyle ki tanrısıymışçasına hayatı boyunca kontrol etmeye didinir dururuz. Bunun içgüdü olarak insana eklenmesi doğal. Bunu istemek ve çocuk yetiştirip nesli devam ettirmek de doğal. Ama 2 çocuk yapacağımıza bu çocuklardan birini kendimizden daha kötü durumda bir çocuğun hayatını değiştirebilmek için kullanabilirdik. Benim yarattığım en üstündür mantığıyla birbirimizi ezip durmazdık.

Böylesi daha samimi. Böylesi daha insani, hani şu hakkında çok atıp tuttuğumuz.
insanlar hayvanı bir çoğalma iç güdüsü ile değil kanından canından bir evlat sahibi olmak için çocuk yaparlar. Bu insanı bir iç güdü. Ha senin iç güdünü bilemeyiz.
Bak okudum sadece başlığa yazmıyorum ama yine yanlış.

Evlatlık almak da güzel olabilir ama hiç bir zaman kendi çocuğun gibi sevemezsin burada o çocuğa da yazık olur.
samimiyetten ziyade mantıklı olmakla ilgilidir bu. Bu denli kalabalık ve karışık bir dünyaya sırf kendi kanından canından diye birini getirmektense varolanı yetiştirmek daha akıl işidir.
biraz saçmalamamış olsada yazar aslında bi yerde mantıklı. ilk çocuğunu yaptıktan sonra evet kendi kanından canından ikinci çocuk için evlat edinme yöntemi gayet mantıklı.

bir çocuğu sevmek için kan bağı ne kadar gereklidir tartışmak lazım. doğurulup sokağa atılan çocuklar ya da bir başka şekilde bu duruma gelen çocuklar neden kendilerini istireyek ya da istemeyerek bu duruma getirenlerin cezasını çeksinler ki.

ya da niye evlat edinenler hep çocuğu olmayan ebeveynler olsunlar ki. çocuğun oluyorsa dahi bir başka hayat kurtarmak niye böyle kötü görünsün ki.

son olarak cahit kulebinin dediği gibi bir nazlı kuşa benzer çocuk dediğin ev ister ekmek ister öpülüp oksanmak ister... diye. böyle bir çocuğa bunları vermemek verememek zor olmasa gerek.
katıldığım görüştür. insanlar bencil oldukları için çocuk yaparlar. ilerde bana bakan biri olsun mantığıyla, evimi malimi mülkümü miras bırakacağım biri olsun mantığıyla. kimse bunu kabullenmez ama bu durum böyledir. Eğer amacınız sadece hayırlı bi evlat yetiştirip çevrenize, ülkenize, dünyaya katkıda bulunmaksa yazarın dediği gibi evlat edinin.
keşke seni de annen baban yapmasalardı be evladım. hayır, olmamışsın çünkü.

sözlükten dünyayı kurtaran aslan parçalarını görmemize sebebiyet veren bir öneri.
samimiyetle alakası olmayan durumdur.

tabii evlat edindiğin bir çocuğu da kendi çocuğundan farksız sevebilirsin. neden olmasın?
Yanlışlığı ispat edilene kadar doğru olan görüş.
elin alemin çocuğunu niye sahiplenelim kardeşim? sen samimiysen hayvan besleme evlat edin amına koyim? o zaman kimse çocuk yapmasın, gel seni de ben evlat edineyim babasız gibi duruyorsun.
dinimizce yasak olan durum.

o çocuk büyüyecek ve evdeki bayanları günaha sokacaktır.
cüneyt arkın ikisini de yapmıştır. iki oğluna arkadaş olsun diye çocuk yuvasından bir erkek çocuğunu evlat edinmiştir. bu erkek evlatlık, cüneyt arkın'ın başına türlü türlü belalar açmış, evine yakmaya çalışmış, evden kaçmış, başını derde sokmuş....ve canından bezdirmiştir. cüneyt arkın sonunda tek çare olarak onu evden atmıştır. evlatlık almak büyük riskler taşır.* *
yadsınamaz ve kınanamazdır.