bugün

ideolojik bir zıtlaşmadır. yıllardır sebebini anlayamadığım ve çok kolay da anlamlandıramayacağım bir olaydır. özellikle politikleşmenin yoğun olduğu 68, 78 dönemlerinde solcuların söylemlerine bakıyorum. antikapitalist yaklaşımlardan çok daha yoğun bir şekilde antiemperyalizm fırtınası esmekte... sonra 6. filoyu protesto eden solcularla çatışan ülkücülerin yeminlerine bakıyorum: "ulkucu turk gencligi olarak
fasizme komünizme ve her turlu emperyalizme karsi mucadelemiz son nefes son nefer son damla kana kadardir".* madem emperyalizme karşı mücadele veriyosun neden buna karşı mücadele verenleri baltalıyosun ki? gibi sorular getiriyo aklıma. her ne kadar o dönemlerin siyasi topluluklarının kendi fikirleri için kendi mücadelelerini kendilerinin verdiklerine inanmak istesem de, bu yıllarda bu hareketler bir kargaşa ortamı yaratma isteğine alet olmuş, kışkırtılmış şeyler diye düşünüyorum.
düşünceler farklı olsada beklentiler aynı ancak kişisel çıkarlar işin içine girdiğinde farklılıklar rahatsız ediyor.