bugün

osmanlı padişahı sultan 3.Murat hazretleri bu mısraları bir sabah yatağında pişmanlık içinde yazmıştır. nedeni ise allah korkusudur. çünkü bir vakit sabah namazını kaçırmıştır. çünkü uyuyakalmıştır. bu şiir sayesinde de bir nevi tövbe edip allah'a pişmanlığını edebi bir şekilde dile getirmiştir. koskoca osmanlı padişahı bile bir vakit namazı kaçırdığı için allah korkusundan bu dizeleri yazıyor. fakat bizler hiç aklımıza bile getirmiyoruz.

işte o şiir:

Uyan ey gözlerim gafletten uyan!
Uyan uykusu çok gözlerim uyan
Azrail’in kastı canadır, inan.

Seherde uyanırlar cümle kuşlar
Dill-u dillerince tesbihe başlar
Tevhid eyler dağlar taşlar ağaçlar

Semâvâtın kapuların açarlar.
Mü’minlere rahmet suyun saçarlar…
Seherde kalkana hülle biçerler.

Bu dünya fanidir sakın aldanma.
Mağrur olup tac-u tahta dayanma.
Yedi iklim benim deyu güvenme.

Benim, Murad kulun, suçumu affet.
Suçum bağışlayub günahım ref’ et.
Resul’ün sancağı dibinde haşret.
Uyan uykusu çok gözlerim uyan.

(sultan 3.Murat)
bu padişahımızın bir rivayete göre 110 bir diğer rivayete göre 101 çocuğu olmuştur.
öldüğünde 20 oğlu vardı.
sultan 3.murat han'dır.

atılan iftiraların aksine, takva sahibi bir müslümandı.

mekanı cennet olsun..
"vay be" denilecek kadar güzel.
ilahi olarak bilirdik meğer bir şiirmiş ve padişahlarımızdan birisi yazmış helal olsun nasıl bir hissiyatsa.
günümüz türkçesiyle yazılmış şiirin atfedildiği padişahtır. bu işte bir terslik var.
Allah razı olsun ki böyle insanların torunlariyiz.
Tövbe etse kazasını kılsaydı daha makbule geçerdi dediğimdir.
Uyanamamış da şiir yazmış..

Hareme kilit vurmuş mu?
Kafa keserek idamı kaldırmış mı?
işgal ettiği topraklardan çıkmış mı?

Ona bakarım ben..
işimiz gücümüz şov amk..

Edit: kendine türk der ama Osmanlı'nın "o"sunu bilmez, bir de gelir burda eksi verir sikik..
biz kaçırdığımız namazlar için şiir yazsak 300 sayfalık şiir kitabı olur.
3. Murattır. Demeyeyim demeyeyim dedim ama tutamadım kendimi. Yukarıda bir densiz var ki bahsettiği şeyler çok cahil olduğunu gösteriyor. Hareme dil uzatmış. Önce fıkıhta cariyenin yerini iyice bir araştır. Bakarsın lazım olur. ikinci olarak amına kodumun dünyasında işgal eden ve zulüm eden bir yapımız varmış gibi q biz bununla şov yapıyormuşuz gibi bahsetme. Ve gelelim idam konusuna. idam dediğin 2000li yıllara kadar Türkiye de geçerli bir cezaydı. Siz değil miydiniz lan ozgecan kardeşim öldüğünde katilinin götüne job sokmak isteyen... idam getirilsin diye bağıran. Şimdi arkadaşım anlatmak istediğim şu: Eleştirin tamam ama bu eleştirileri mantık çerçevesine yerleştirin zira çok cahil gözüküyorsunuz. Elle tutulur bir yanı yok eleştirilerinizin.

Edit: Seni yazar diye sözlüğe sokanı sikmek lazım ya neyse. Dar görüşünü sana bırakıyorum. Sende ne islam hakkında bir bilgi kırıntısı ne de saygının cürmü var. işid ile islamı bağladığın içinde ayrıyetten senin beynine saygıyla eğiliyorum. Siktir ol şimdi buradan.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan.
Cahil diyene kadar şuraya iki tane ayet atın da görelim bakalım..
Harem kurmak ile kafa kesmek kuran'ın neresindeymiş..

Bu arada Cariye ile skişmeyi ve göte job sokmayı islam ile birleştiren çok bilmiş yobazlar..

Yarın, kendine ışid gibi "islam devleti" diyenler çıkıp da; ananızı bacınızı cariye yapıp, götünüze de job soktuğunda ses etmeyin..

skerim..

edit : önce araştıracaksın ergen.. yoksa böyle kuyruğu kıstırıp kaçarsın işte..
türk milletine padişahlık etmiş kişidir.
kilit vurmuş, kafa kesmiş, işgal etmiş. ne yapmasını isterdin.
şimdilerde Padişah'ın torunları caminin kapısını bilmiyorlar.
biraz şizofren olan padişahtır.

zira sabah namazını kaçırdığı için ağlar, şiir yazar.
ama 7 hamile cariyesini bir sandala bindirtip boğazda boğdurur buna ağlamaz, şiir yazmaz.

not: ayrıca kendisi ağır oğlancıdır.
Şiiri yazarken öğle namazını da kaçırmıştır.
Bir arkadaşımız, günümüz türkçesiyle yazılmış şiir olduğunu yazdıktan sonra ve çokça eksi aldığını gördükten sonra, haklı gibi görünmesine rağmen, neden eksi aldığını öğrenmek ve işin aslını araştırma gereği ile bulunan veriler şöyle,
http://m.haberturk.com/ya...991-bunlari-kim-uyduruyor

https://eksisozluk.com/entry/9839976
sabaha kadar alkol alıp, oğlanlarla seks yapan hükümdardır. (bkz: şarapçı padişahlar)
ne var ki boğdurduğu beş kardeşi için şiir yazmaya zahmet etmemiş padişahtır.