bugün

öncelikle önemli günlerde 1 gün tatil gayet normal bir durumdur örneğin 29 ekim. özel günleri geç özel günlerden sonrasını da tatil ederler. taş kaldırdın elin mi yoruldu da her boku tatile bağlıyorsun. mesela 31 aralık. önemli gün falan değildir. yeni yıl ayağına insanları ekonomik olarak soymaktan başka bir şey değildir. bugün pazartesi yarın salı? yok lan 2016 ya giriyoruz çok önemli.

bugün dershanede bir dangalağın, hocam 29 ekim kaç gün tatil olur seçim falanda var 4 gün olur diyorlar? o durumda dershaneye gelecek miyiz valla tatil olursa güzel olur. hocadan cevap: yaparlarsa bizlik bir durum yok gençler haliyle o gün derste olmaz. çocuk seviniyor lan tatil yapsınlar diye. ulan dangalak para verip eğitim alıyorsun birde tatil diye seviniyorsun ulan tam sığır ya. bu sığ beyinlerle aynı yerde ders işlemek çok zoruma gidiyor amk. neyse bir hesap yapacağım 20 dakikalık dinlenme aramı bu yazıya verdim

ortalama bir fiyat biçer isek 3500 tl dersane kayıt parası. testi, kitabı cartıydu curtuydu giderleri çıkartırsak en minimal 3000 tl dershaneye kalıyor. sadece benim alanımda ders veren 6 hoca var. ( başka derslerede giriyorlar ama onları hesaba katmayacağım) ve 3 eşit ağırlık sınıfı var. yine kendi gittiğim yere göre hesaplayıp söylüyorum sınıflar 20 kişilik.. 3 sınıf eder 60. 60 ı çarp 3000 ile 180.000 tl. bu 180.000 tl ile 9 ay boyunca 6 hocaya kaç para verirsin? 2000 lira alsalar bir hoca 9 ayda 18.000 tl den 6 hoca 108.000 şimdi 180.000 den 108.000 çıkar 72.000 bir dönemde en minimal dersaneye kalan para. bu saydığım 6 hoca tabi ki diğer alanın sınıflarına ve mezun olmayan diğer sınıflara da giriyor. ortak küme gibi düşünün. 9 ayda ortalama 270 gün var. ama haftanın 4 günü dershane var en azından mezun sınıflar öyle diğer sistemi bilmiyorum. ve 4 saat ders görüyorsun. haftada 16 saat eder. 270 günde 38 hafta varsa. 16 yı 38 ile çarp 608 saat. bu 608 saat nedir? 9 ay boyunca aldığın ders. şimdi bunun saatinin kaç para olduğunu bulalım. demin sadece 3 sınıfcıktan hesapladığım bir sayı vardı 72.000. masrafları falan hesaplayıp kar olarak elde ettiğimiz tahmini en minimal fiyattı bu 72.000 bölelim 608 e bakalım saati ne kadar ediyor. saati yaklaşık 118 tl. ha bu parayı şöyle algılamayın. ben kişisel olarak 3000 tl vermişimdir. 608 e böldüğüm de saati bana 4-5 tl ye gelir. ama bu toplu olarak 60 kişinin 1 saatte giderleri çıkarttığımızda sadece dershanenin cebine giren 1 saatlik para. = 118 tl. efendim bunun sayısalı-sözeli- 12. sınıfa gidip öğleden sonra ayrı ayrı sınıfından tutunda teog kadar bir çok sınıf var. elektiriğe- suya- vergiye harca kesilen paralarında farkındayım. fakat dediğim gibi en minimal hesaplıyorum. bence bu rakamları işinin ehli bir dershane sahibi duysa güler geçer. ulan der bu paraları ben 1 ayda kazanırım ne 1 yılı. neyse amk böyle böyle her 60 kişilik bir hesap yapsan en minimal 1 saati 118 tl. 3 sınıfın ortak 1 saati 118 tl ise. nerden baksan 20 sınıf var. 1 saatlik ortak kazandırılan para dersaheneye 2350 tl. günde 4 saatin ortağını alırsak ortalama günlük hasılat 10.000 lira. ee adam özel okul işletiyor amk. bu para ne ki ben en minimal hesapladım. git bir ortalama kebabçıya günde o da 5000 en minimal hasılat yapıyodur. koskaca özel okul işleten adamlar kaç para kazanır deymi? yukarıda ortakdır falan anlamayan varsa tekrar özet geçeceğim 118 tl 1 saatte aldığın ders değil. oradaki 60 kişinin 1 saatte dershanenin cebine soktuğu para gibi düşünün.

şimdi 4 gün tatil olursa 40.000 tl dershane kazanır. dershanenin ortakları cartı curtu var mıdır bilemem sadece kasaya giren tahmini fiyat. birde anlamadığım para verip dershaneye gelmişsin enayi misin amk tatil olsun diye seviniyorsun.

resmi tatiller, işçinin yine çalışıp asgari ücret aldığı, zenginin ise servetine servet kattığı saçma sapan bir uygulamadır.