bugün

insan insanı katletmez kimse kusura bakmasın. insan konuşan düşünen bir varlıktır. siz hitlere, apoya insan diyebilir misiniz? *
ne olursa olsun insan insandır şeklinde kaynağını mevlanaya dayandıran gudik söylemdir. çünkü bu tarz propaganda içeren sözlerin mümessilleri mutlak kendilerine laflarını dezenforme ve ajite edecekleri büyük bir zat bulurlar.

bu bakış açısına göre; 7 aylık bebeğe tecavüz de etse insan insandır, turist çifte (hem karısına hem kocasına) 8 kişi tecavüz de etse insan insandır, 80 yaşındaki kadına 4 kişi tecavüz edip rahim kanamasından ölmesine sebepte olsa insan insandır, 13 yaşındaki kendi öz kızına tecavüz edip satsa da insan insandır, afla salınmadan evvel aynı suçu işlesede aftan çıktıktan sonra bayan diş doktoruna tecavüz edip öldüren insandır..

ve tabi nihayetinde başlığa dönüyoruz; pkk li da olsa insan insadır.

hayır, yukarıda sayılan "insandır" denilenlerin tümünün mümessilleri kürttür. bu ülkede kürt sorunu vardır, ve bu sorunun esasında türk sorunu olduğuna bizi inandırmaya çalışan bir güruh vardır.

biz bu coğrafyaya sazı, sözü, halayı getirdik. biz kimseyi kendimizden gayri ayırt etmedik. biz vicdanımızla, sırt sıvazlamamızla, ekmeğimizi bölerek geldik. biz bunu haketmedik.

bu kadar yüce bir millet içerisinde her türlü hayvanlığı kendine mübah görenleri ben affetmiyorum. bu millet öyle müthiş bir millettir ki affeder. bu gün özür dilense, bu gün kucaklar açılsa hemen affeder.. ben affetmiyorum.

hayır pkk lı insan değildir. pkk lı ya insan diyen hiç değildir.

hainden, türk gibi yüce bir millete ihanet edenden insan olmaz. böyle bir şeyin kabülü mümkün değildir.
somut olarak bakacak olursak; kol,bacak kafa gibi organlara sahip fakat insani değerler açısından insan olarak değerlendirilmeyenlerdir pkk lılar. birde onların açısından bakacak olursak, bunlar gerilla ve özgürlük için halk için savaşıyorlar ve tsk bu insanları dağda üstün bir silahlı donanma ile sinek gibi ezip geçiyor. onlara sorsak askerler için cani,yaratık gibi şeyler söylerler.. bu durumda bizim askerler insan değil, onların gerilla lar insan değil. o zaman çıkacak biri bana insanın, onurun, gururun tanımını yapacak..
HER DiLDE
hangi dilde ağlar çocuklar,
hangi dilde güler
ağlamak her dilde tek anlamda
çince, ingilizce, türkçe…

burnunu çeke çeke ağlamak
belki biraz çocukça.
ağlamak, hüngür hüngür,
ağlamak, içini çeke çeke
insanca!

benim güzel çocuğum,
ya ağlatmak nece?
kölelerden, tutsaklardan başlatıp
günümüzün ozanlarına kadar…
gözleri bağlı
sorgularda, işkence evlerinde?

çağına yakışır yaşamayı
sevmeyi, düşünmeyi, çalışmayı
kısıtlayan tüm yasaklar
yasalardan değil yalnız,
sözlüklerden bile atılmalı!

zorla güzellik yok!
ozan da olsa dizelerinde
ağlatmaya zorlamak bizi,
ne ozanca, ne insanca, ne uygarca

Rıfat Ilgaz
ıkı gundur aynı sacma cumle ustune donen tartısma konusu. ister taraf ol ister bitaraf. cumleyı savunanları daha akılcı baslıklar acmaya, cumlenın karsısında olanları bıraz daha sakınlesmeye davet edıyorum.
pkk lı da olsa insan insandır. ama orospu çocuğu lafı da insanlar için söylenmiştir.
aynı anda hem kemalist, hem atatürkçü, hem apo nun kardeşi, hem pkk nın akıl hocası, hem militarist, hem darbeci, hem laik bünye olan yalcın küçüge ait gibi duran düşünce, yoksa kim pkk lıdan insan çıkartmaya çabalar, kendileri bile ugrasmıyor bunun için.
iyice baymış bir muhabbete gebe sözcüktür.. turnusol kağıdına dönmüştür..
"bunlar da insansa ben neyim?" sorusunu akla getirebilecek yanlış önerme.
verilen eksi oylara bakıldığında sözlükte epeyce pkk'lının olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

27 temmuz 2008 gungoren patlamasi'ından sonra bu sözü söyleyenler bir daha düşünsünler bakalım, bu nasıl insanlıktır.

(bkz: hepiniz orospu çocuğusunuz)
işte insan insanı neden sikiyor konusunun anlam kazandıgı önerme, sikmeyelimde besleyelim mi.
elbette ki sapına kadar doğru bir ifadedir. her insan insandır, aşağılık şeyler yapmış olarak çok ağır cezalar gerektirse de "insanlık kapsamından çıkartılma" gibi bir müeyyidesi yoktur.

mesele şu ki, bu ifadeyi kullananların terör sempatizanı olduğunu, kullanmayanların ise kanunlara çok saygılı, ülkesini çok seven ve çok insancıl şahıslar olduklarını ima edecek şekilde entryler uçuşmakta.

ne alaka?

tabii ki güngören patlaması gibi binlerce terör eylemi alenen orospu çocukluğudur. dikkat ederseniz, bir önceki cümlenin son iki sözcüğü, eylemi yapanların annelerinin fuhuş yapmış olduğu anlamında kullanılmıyor, bu bir mecaz, öfke ve karşıtlık belirtiyor. devlet büyüklerimizin (terör ve arka palanı hakkında hiçbir şey yapamazken) yıllar boyunca "bunu yapan insan olamaz" tadındaki açıklamalarının da işte aynen böyle bir mecaz olduğunu bazı kuş beyinliler anlamalı ki, birilerini insan, başkalarını insandışı ilan etmenin şiddeti ve kalleşliği daha beter körükleyeceği ortamlardan kurtulalım.

evet efendim, guantanamo'daki turuncu tulumlu adamlar da, beyaz saray'daki puşt da, pkk militanları da insandır. insan olduklarını bilmek ve kabullenmek, yaptıkları sapkınca, çirkin ve ahlaksızca şeyleri onayladığımız anlamına gelmez.

hadi herkes kendi i.q. düzeyi oranında oylar versin bu entry'e. eksi veren çok olursa, sevmediklerinizi insanlıktan ihraç edebileceksiniz. artı veren çok olursa, herkes insan kalacak.
bu akşam gerçekleşen patlamanın çok öncesinde de geçerliği olmayan önermedir. evet görüntü olarak insandır bunlar ama gerçek insan olabilmek zordur. insan olan en azından cana kıymaya korkar.
doğru bir tezdir. zira katliam insana özgüdür.
ibrahim tatlıses'ten haftaya beklenen açıklama *.
"evet ama bu ulkenin insanlarını olduren o insan(cık)ların bu ulkede yasamaya, nefes bile almaya hakkı yoktur" diye cevaplanması gereken cumle.
şunu yazmış insan olarak ekliyorum: #3731249

herhangi birine insan olma veya olmama vasfı vermek için, insandan fazla bir şey olmak gerek.

ota boka pkk sempatizanı demek ekolüne yeni ve gereksiz eklentiler yapmadan önce, herkes kendi insanlığını bir tartsın.

ayrıca, eğer pkk teröristlerini "insan olmayan" kategorisine (mecazın ötesinde) sokmak, pkk'yı kınamak çabası içindeki vatanseverce bir hezeyan ise, ordumuzun ele geçirdiği pkk'lılara insanca muamele etmesiyle, onları insan yerine koyarak (daha doğrusu insan olduklarını reddetmeyerek) tedevi etmesiyle falan övünmek hakkınız kalıyor mu?

terörü lanetleyelim derken terörün tam da istediği türden tepkiler verenlerin mantıktan uzak tavırları, ne yazık ki terör denilen adice, kalleşçe şeyin sona ermesine yaramıyor, yarayamaz da.
sadece bi teoridir. ona bakarsan insan maymundan gelmiş diyolar.
onlar insansa ben başka bir şeyim sorunsalını yaratan söylem.
lan bu lafı hayvanları koruma derneğinden panter emel bile söylemez. bunlar görüntü olarak insandır. ancak iş görüntüde değildir. görüntüsü muhteşem olan hayvanlarda vardır. işte hayvanlardan ayrıldığımız nokta budur. insan kelimesini hafife almamak lazım. peygamber efendimiz (s.a.v) de insandır. insan olmak isteyen örnek alsın olmak istemeyen de hayatını öğrenip ibret alsın.

p kaka, tü kaka.
yanlış bir önermedir.masum insanların canına kast eden insan olamaz.*
bunlar insan silüetindedir belki ama esasen esfel i safilindir, hayvandan daha aşağıdadır.
kenan evren gibi, ülkeye verdiği zararın haddi hesabı olmayan kişileri bile insanlık sıfatından mahrum tutmadığımıza göre, yaptıkları alçakça eylemleri kınarken bile teröristlerin kendimizle aynı türden olduklarını bize hatırlatarak, insanlığın ne kadar dibe vurduğunu gösterecek olan, zaten her t.c. vatandaşının da, şerefle bağlı olduğu anayasadaki tanımlardan hareketle peşinen kabul etmiş olduğu önermedir.

insan olmak, masum olmak demek değildir. hatta çoğu kez, tam tersidir.
evet pratikte insandir, bu insanlarin kaçina sorduysam hep açliktan bahsettiler tek söyleyebilecekleri bu! eee.. hayvani insandan ayiran bişi söylesinler de hakli bulalim cabalarini. Diyeceğim şu ki onlar iNSAN HURDAlaridir..
onlar insansa biz neyiz önermesi söylenesi saçmalıktır.
edit:ya hadi bi git arkadaşım ya.