bugün

tanım aşağıda bir yerlerde olacak ama ben yinede baştan söyleyeyim; çoğu zaman devletin işidir.

pkk: yaptığı eylemlerle kendi düşüncesini, karşı tarafta "korku" duygusunu yaratarak dayatan terör örgütüdür.

doğuda terör var diyoruz ve sonra doğudan gelenlere terörist gözüyle bakıyoruz. canım kardeşim! sen doğuda terör var diyorsun ya hani, sen anlamazsın fazla okuryazarlığın olmadığı için bilmezsin. terör, oradaki insanların üstündedir. oradaki insanlara bir dayatmadır, yollarından ayırmaktır. pkk'nın da tam yaptığı budur. nerede devlet?

buraya gelin.

demek ki devletimiz, devlet içinde devlet yaratmak istemiş. türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde o devletin kurumları ve kuruluşları dışında başka bir örgütün, cemaatin veya adı her ne bok ise onun insanlar üzerinde karar vermeye hakkı yoktur. devlet, bir şekilde orada farklı yapının doğmasına, oluşmasına, büyümesine ve harekete geçmesine izin vermiştir. bunu havadan veya karadan attığım cümlelerle söylemiyorum. bugüne kadar verilen maddi ve manevi kayıpların ışığında söylüyorum.(bunların hepsini zaten biliyoruz)

bugüne kadar herkes aynı şeyi söyleyip, aynı şeyi tekrarlamış. terör örgütü için birlik ve beraberlik sözü vermiş, şunu demiş, bunu demiş. bugün burada, içimizde; sırf kendi ideolojisine yakın bir yol izlediği için pkk'yı yok sayamayan, hatta eleştiremeyen insanlar var.(bu da işin başka bir boyutudur)

bugün memur olsaydım burada herkesin içinde namusum ve şerefim üzerine yemin ederim görevimden istifa ederim. bu devlet adına çalışmaktan hicap duyarım. bana ne bugününü ne de yarınını düşünen öylesine bir devlet söyleyin ki kendi topraklarını, vatandaşını koruyamadığı gibi milletvekillerini bile koruyamasın. ben hayatımda böyle komedi görmedim. bir spor adamı bile televizyona çıkıp bas bas bağırırken, üzülürken yüce devlet erkanı insanlar siz nerede elinizi cebinize sokup apış aranızı karıştırıyorsunuz? bu rahatlığı size kim verdi? küçük çocuklar bile arkadaşlarıyla kar topu savaşı yaparken takım arkadaşının yüzüne gelen topa sinirlenip rakibine atağa geçiyor. kim aldı sizin insani duygunuz olan koruma ve kollama içgüdünüzü? dış güçler mi? yalanın ta kendisidir. bugün burada bir şeyler yanlış gidiyor olabilir. dışarıdan, topraklarımıza müdahale ediliyor da olabilir. sen devlet! sen iradeni ortaya koyduğun zaman, hele ki şu durumda; hangi halk sana karşı duracak. hangi insan yapmayın, etmeyin diyecek? bu topraklar üzerinde dedeler, nineler, gençler ve çocuklar taş ve sopalarla savaşmadı mı? hafızanız 2 megabayttan fazlasını kaldırmıyor mu? ben beynimi sizinle paylaşmaya hazırım.

ben hayatımda böyle bir komedi görmedim. hangi devlet, sınırları içerisinde varoluşunu kanıtlamaya çalışan bir terör örgütünden daha büyük bir terör örgütü olabilir? kurduğun korku imparatorluğu yetmiyormuş gibi diğer korku salan örgüt vb. teşkilatlara neden ihtiyaç duyuyorsun? biz polise, askere, öğretmene, imama saygı duymuyor muyuz? yeterince korkmadık mı vicdansızlar?

bugüne kadar devletin yüksek kademelerinde çalışmış başbakan, cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri, müsteşarlar ve danışmanlar... bunların içine askerleri de katalım artık. sizler, o gerektiğinde sığınmasını bildiğiniz tanrı gittiğinde ve hayat kontrolden çıktığında ruhunuza kimden merhamet dileyeceksiniz çok merak ediyorum.

inançları çok kuvvetli bir insan değilim ama eğer anlatılanların hepsi doğruysa zevk için sigaramı yakıp önce sizin yanmanızı dilemekten başka bir isteğim olmayacaktır.

her seçimde kontrolü başkalarının elinden alan ideoloji yalakaları bir gün bunların hiçbirinin hesabını hiçbir yerde vermeyebilir. çok uzak kentlerde tatillerini yapabilirler. ama insan beyni nankördür. bir gün yaptıklarınızdan hicap duyacaksınız ve o zaman size kimse yardım etmeyecektir.

işte o zaman hayat size zindan olur.