bugün

hakedene hakkını başka türlü veremeyecek insanlardır.
(bkz: türk yıldızları)
(bkz: adetten yapılan hareketler)
bir türkiye'de birde italya'da olan durumdur.
itiraf ediyorum, ben de yaptim bu terbiyesizligi. yagmurlu bir geceydi, mevsimlerden kisti. frankfurt havaalanindan kalkan TK 1399 sefer sayili Türk Hava Yollari Airbus A320 ucagimizla Istanbul Atatürk Havaalanina dogru saatte yaklasik 530 km hizla yol aliyorduk. Ucak Bulgaristan üzerindeyken icimde kelebekler pirpir etmeye baslamisti, ne de olsa yolculugun cogu gitmis, azi kalmisti. 1 saat kadar sonra beklenen anons geldi, "ladies and gentlemen, this is your capt'n pilot speaking, we are approaching istanbul atatürk airport." 20-30 dakika kadar bir zaman kalmisti inise, heyecan doruktaydi. Icimden "Hassiktir olm, biraz sonra kavusuyorsun, sag salim inersek, ailene" diyordum ve devrik cümlelerim daha da devriliyordu.

Ne de olsa uzun zamandan beri ilk kez Istanbul'a geliyordum, icim icime sigmiyordu. Derken, ucak inise gecti, alcaldikca alcaldi. Artik Istanbul'un Avrupa yakasinin carpik yapilasmasi ve sikisik trafigi acik secik belli oluyordu, ama maalesef cam kenarinda degildim, onun bir yanindaki koltuktan komsunun üzerine egilip seyrediyordum disariyi. Sonra geldik Yesilköy'e, havaalaninin pistine degmemiz an meselesiydi. Kemerler takili eller kolluklarda icten dua ediliyordu.

Ve az sallantiyla tekerlekler yere sürtündü sonunda, frenlere asildi kaptan pilotumuz. Bundan sonra bir kac saniye gecmemisti ki, almancilar alkislamaya basladilar. O an ben de kendimi bir gurbetci hissettim, ama gecmisti, artik memleketimdeydim, birden icimden bir ses alkis tutmami emretti. Ayaga kalkip manyak gibi alkislamaya basladim. Ucagin geneli de benimle beraberdi, Türk oldugumuz her yerimizden belliydi, daha da belli etmeye calisiyorduk, sak sak yaparak. Pilot, kabinin icindeydi, tabii ki duymuyordu disaridaki sesleri, ama olsundu, biz görev bilinciyle ona sevgi ve saygimizi iletiyorduk.

2 dakika sonra millet bana tip tip bakmaya basladi, megerse gaza gelmisim, üstümdeki gömlek ve atleti yirtmisim, ucagin icinde sebeklik yapiyorum. Hostlardan iriyari olani bana iki tokat atti, o an kendime geldim. Sonra ucaktan indik sirayla, eve gittik.
yapılan bariz bir haksızlıktır. bu inişte pilotun payı kadar, montunun da payı vardır.
sadece alkışlamakla kalmayıp, uçağı sağ salim yere indirdiği için pilotu omuzlarına almaları gereken insanlardır.
(bkz: pilot olan yazarı alkışlayan insanlar)
sahnelerdeki karga sesli şarkıcıları alkışlamaktan daha mantıklıdır.
başka yerlerde de yapılıyor mu iblmiyorum ama türk hava yolları türkiyeye iniş yaptıktan hemen sonra şahitlik yapabileceğiniz hadise. alkış öyle böyle değil, baya slogan atanlar bile olmuş, hatta elin almanı bile bu şenliğe eşlik etmişti. sürü psikolojisi ile ilgisi var sanırım. bu arada uçuş sırasında pilotun kokpit kapısını açık tutup, inişten sonra alkışı duyup, eliyle yolcuları selamlamısı bambaşkaydı...
-şofor bey cevizlibağ'da ineyim.
+buyrun
bütün minübüs-şak şak şak şak şak
bizim insanımız da yapıyordur elbet fakat genellikle yabancılarda görüyorum bu alkış olayını.9 bilinmeyenli denklem olduklarını düşündüğüm insanlardır.fakat bazı pilotlar vardırki '' abi indik mi ya! '' dedirtecek kadar hassas inerler.*
ilk uçuş deneyimimiz, bol türbülanslı bi uçuş atlatmışız; yere indik başladı herkes şak şak alkışlamaya...

- mavipalet niye herkes alkış tutuyor?
+ ne bileyim anne çok türbülans oldu ya heralde protesto ediyorlar!!

sonra anladık tabi adetten olduğunu...
eğer uçak havdayken çıkış kapsının arasındaki 2 cm lik boşluktan dışarısı gözüküyorsa yapılamayacak eylemdir.nasıl geçti 2 saat bir allah bilir.biz o gün türbülansa girmedik resmen türbülanstan çıkmadık.
stajlarını, şehir hatlarında iskeleye yanaşan kaptanları alkışlayarak yapan insanlardır.
Yoğun sisin camdaki buhar ile karışıp ortalığı bulanık görmenizi sağladığı ve yağmur damlalarının kahpe rüzgar ile birlikte uçağı hırpaladığı bir günde sert iniş yapan içinde bulduğum uçak pilotunun başına gelen olaydır. Eğer inançlı yolcularımız çoğunlukta ise alkışın ardından "Geçmiş olsun kardeş!", "Cümleten geçmiş olsun!" yada "Allah korudu vallahi!" nidalarını da duyabilirsiniz.
bize özgü bir davranıştır.
iydir güzeldirde bi zamandan sonra sıkıyor lan.
şükür ki artık çok kalmadı bu adet... ama eskiden her uçakta rastlardım ve çok garipserdim... sinir bir gülme hali gelirdi üstüme atamazdım bir türlü...