bugün

kabullenmesi zor olan doğrulardandır. coğu kişinin yok ya para hiçbirşey değil lafıyla ters düşer genelde bunu söyleyen kişilerde zaten fakir insanalardır. para herşey değildir ama coğu şeydir.sevdiğiniz bir insanı sadece paranızla mutlu edemezsiniz ama parasızda hiç mutlu edemezsiniz.
akıllı olan insan parası olan insandır aynı zamanda . sebebide şudur akıllı olan insan en harika mühendislerin yaptıkları aletlerden teknolojık ürünlerden en bilmem neyden yararlanabilir. en iyi doktorlar tarafından tedavi edilir. en yaratıcı mimarın çizdiği evde oturur peki bu hekimler mimarlar mühendisler bu parası olan ilkokul mezunu adamdan daha mı akıllıdır???
hayır daha akıllı falan değildir para seni aynı zamanda akıllı ve güçlü yapar. parayı kazanabilmek akıllı insanların işidir. her zaman için istisnalar vardır o ayrı kimse güçenmesin.
evet para var. peki var olan her şey gerçek midir...
gerçeklik boyutu okadar derinki , insanoğlu kendi yarattığı bir olguya tapar duruma gelmiş.
insanın aklına yenilerde interneti sallayan şu videoyu getirir
;http://www.youtube.com/watch?v=GsMEJRu3iaU
Duygusal olarak yaklaşıp "her şey değildir ama çoğu şeydir" demek yerine mantık ile yaklaşıp kendisine biçilen değerle uzaktan yakından alakası olmadığından aslında bir gerçekliği yoktur şeklinde tanımlanabilir. Para düzeni sağlamak için vardır zannımca. Yoksa bir kağıt parçasının üzerinde 200 tl yazması iş/emek olarak bir karşılığı olabileceği anlamına gelmez. Sen bana bir ay at gibi çalış ben sana 4 tane kağıt vereyim?! Lan? Ha gereksiz midir olmasa daha mı iyi bunlar tartışılır. Ama birisi bildiğin kağıdı alıp üstüne bir rakam yazarak ona bir değer biçiyor ve biçtiği değer o parayı üretirken sarf ettiği değerden/emekten kat kat fazla. işte burda bir + değer ortaya çıkıyor. Peki nereye gidiyor bu + değer? ??? iktisatçı arkadaşlar, ekonomistlerimiz, marx okumuş canlar bana bir açıklayın bunu hakikaten nereye gidiyor yahu? Sonuçta bir gerçekliği yoktur teknik olarak ama herkes inandığı/tanıdığı için inanmak tanımak zorundasın, başka bir seçeneğin var mı?