bugün

dünyada en çok hüküm süren hanedanlardan birisidir. hanedandan 36 kişi padişahlık yaparken, en uzun yapanı kanuni s. süleyman (46 yıl), en kısa yapanı ise 5. murat'dır (3 ay).

Kimilerine göre ülkeyi gerilemeye sokanları, 1600'lü yıllarda padişahlık yapanlar olsa da; bana ve pekçok kişiye göre batının yeniliklerine kapalı olmayı gelenek haline getirdiği halde, hangi akılla yaptıysa kapütülasyon hakkını fransa'ya tanıyan ve hazineyi tam takır kuru bakır haline getiren, son üç yüzyılın en iyi ordusuyla viyanayı işgal edebilme becerisinden yoksun (ya da çeşitli sebeplerden ötürü işgal etmek istemeyen) ve bunlardan dolayı batılılara umut vaadeden , sonrasında magnificient diye anılan kanuni s. süleyman'dır.
şimdiki temsilcilerinin yerinde olunmak istenmeyecek hanedan.
bir topkapı sarayını görmek bile pişmanlıklar ötesi duygulara salar kişiyi.
(bkz: eskiden buralar bizimmiş dedem satmış yemiş)
oğuz'un kayı boyundan ertuğrulgazinin oğlu osman gazinin kurduğu osmanlı devletinin padişahlarının ailesidir.Kurtuluş savaşından sonra hanedan mensupları istanbuldan ya sürgüne gönderilmiş yada akıbetlerinin belirsizlikleri yüzünden kaçmıştır.600 küsür yıllık imparatorluğun tek bir aile tarafından yönetilmesi için en iyi tedbir padişahların yabancı kadınlarla evlenmiş olmasıdır ki bunu yapmakla hanedanlıkta miras hakkını başka bir aileye devretmemişlerdir.Bazı tarihçiler bu durumu yeni keşfetmiş gibi bakın fatih sultan mehmet'in annesi yabancıymış, falancı padişahın annesi rusmuş, şuymuş, buymuş gibi anlatırlar. ama bilinmelidirki yabancı kadınla evlenmemnin tek nedeni başka bir türk ailesini bu hanedanlığa ortak etmemekti.Yani kadınlar sadece doğum yapmakla mükellef olduğu burda açıktır. bu kadınların bazıları türk olmakla birlikte genel olarak bu hanedanlık dışardan gelin alarak durumu engellemiştir.
devsirme osmanli tarihcileri tarafindan kendilerine uyduruk bir soyagaci yazilmistir. osmanogullari olarak da bilinen osmanli hanedani'nin turk soyundan geldigi biraz su goturur bir hikayedir. istanbul'un fethi sirasinda orada bulunan rum tarihcisi kritovulos osmanli hanedani'nin oguzlar'in kayi boyundan degil, yunanlilasmis persler ve ahemeniler'in soyundan geldigini soyler. hatta bu bilgiyi verdigi fatih diye anilan 2. mehmet buna karsilik kendisine imroz adasi'ni hediye etmis o'nu adaya kral yapmistir. zaten osmanli padisahlari da kendilerini bizans imparatorlugunun varisi olarak kabul etmis ve turk anadan dogmayi bir utanc olarak saymislardir. ozellikle fatih doneminden baslayarak turk irki'ndan olan kimselere devletin yuksek kademelerinde gorev verilmesi kanunla yasaklanmistir.
fakat osman beg'in babasi olan ertugrul'un ismi erkek dogan anlamina gelmektedir ki bu adbilimsel acidan totem turu bir isim ornegidir ve dogus efsanesi ile vahsi ve yirtici hayvan temsillerine sadakatin kanitidir ve ayni zamanda guclu bir turk paganizmini cagristirmaktadir.
türk milletine ve islamiyete zirveyi yaşatmış, dünyada düzeni sağlamış hanedanlık.
sonradan gerilemeye başlayarak ingiltere baskısı altında kaldığı için yönetimi bırakmıştır.
hala bilinçsizce çamur atılan bi hanedandır. çamur atanların kaynak gösterememeleri, gösterdikleri sayılı kaynağında türk milletinin düşmanı olduğu açıkça belli olan batı tarafından kaleme alınmış olması ise trajikomiktir ve çamur atanların zeka seviyesini belli eder.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
(bkz: osmanlıya bok atıyorum laik oluyorum)
(bkz: bir tarih kaynağı olarak götümüz)
dünyadaki en önemli saltanat ailelerinden biridir. bir devleti aralıksız en uzun süre yöneten hanedan olarak da anılır. şimdi bu ailenin tarihte çok önemli bir yeri var dünyaya hakim olmuş ve 3 kıtayı yüzyıllarca yönetmiş bir ailedir. ama bu ailede insanlardan oluşur başarıları kadar başarısızlıkları da vardır. bu aileye kusursuz gibi bakarak onları kutsallaştırarak bir yere varılmaz. ancak geriye gideriz gerçek tarih objektif olmayı gerektirir. osmanlı bu aileyi gerileme döneminde kutsallaştırdı ama sonuçta devletin sonu hüsran oldu. yapılan hataları görmezden gelmek daha büyük hatalara neden olur. laikler osmanlı'yı sevmiyor diyenler bilmeli ki laik türkiye osmanlı'nın yabancı devletlere olan borcunu ödedi ve bu milleti emperyalistlere karşı korudu. osmanlı yıkıldı bunu kabul etmek lazım osmanlı'yı yıkan başkası değil kendisidir. o yüzden türkiye'ye veya laik düzene bok atmak yerine. osmanlı'nın gerileme döneminde yaptığı hatalara bakmak ve ders almak lazım. çünkü beğenmediğiniz laik türkiye'den başka seçeneğiniz yok. geçmişte yaşamak yerine günümüze bakmak ve daha iyi noktaya gelmek lazım son osmanlı padişahı ingiliz gemisine binip ülkeden kaçtı bunu unutmayalım.

osmanlı hanedanın hatalarından bir örnek kanuni osmanlı'nın en başarılı padişahı sayılır ama onun döneminde önemli iki şehzade idam edilmiş , gereksiz ve sonuçsuz savaşlara çok büyük miktarda para , harcanmış , batılı devletlere kapitülasyon verilmiş , haremin iktidara müdahalesine izin verilmiştir. bunlar aslında osmanlı'yı gerilemeye götüren hataların başlangıcıdır. insanları putlaştırmayalım. laik , osmanlıcı savaşı yine bize zarar verir.
gerçi tarihi yalayıp yutmuş sözlük yazarlarımız yukarda belirtmişler, dallama devşirmeler sizler gibi büyük tarihçiler dururken utanmadan tarihçiliğe yeltenmişler de bir de yalakalık olsun diye bir taraflarından en şetrefillisinden bir soyağacı uydurmuşlar bu hanedana.
bir kaç yüz çadırlık beyliği, 3 kıtaya yayan 600 yıl hüküm süren osmanlı hanedanına mensup olmanın ne karizması olabilir ki, istanbul u fethetmenin ne karizması olabilir ki, adamlar utanclarından sultanı iklimi rum dedirtmemiş mi kendine. baklavalardan, dolmalardan sonra osmanlıyı da yunana kaptırıyoruz ya yuh artık.

büyük tarihçi sözlük yazarımız türklerin yüksek kademelere gelmesinin kanunla yasaklandığını belirtmiş, madem bir konu hakkında atıp tutacaksın, hadi kitap okumuyorsunuz, internette de sadece facebook a mı giriyorsunuz napıyorsunuz, en azından internette biraz araştırın, osmanlı devletinde sadrazamlık yapanların hangi milletlere mensup olduklarına bir bakın bakalım, bunların yüzde kaçı türkmüş.

dünyada milliyetçilik diye bir kavramın olmadığı bir dönemde, her milleten vatandaşa sahip olan bu ülkede, (milliyetçilik kavramının ortaya çıkışı 18. yy sonlarıdır) sen türksün sen ermenisin değil, müslüman - gayri müslim ayrımı yapılmıştır, 18. yy öncesi tüm dünyada milliyet değil din ön plandadır, devlet işlerinde görev almak için öncelikle müslüman olmanız gerekirdi.
(bkz: osmanlı)
ulu önder atatürk sayesinde ilelebet pasifize edilmiştir. zaten kanuni'den sonrası tırt çıkmıştır.
hanedandaki validelerin polonyalı,slav, fransız, italyan, yunan, gürcü vs olduğunu düşünürsek, türklükle alakalı olmayan bir hanedan olduğunu görebiliriz. ümmetçi bir aile hanedanlığıdır sadece.

peki neden osmanlı hanedanı sürekli devşirme kadınlarla evlenme ve onlardan çocuk dünyaya getirme geleneğini sürdürmüştür? yoksa türk kızları güzel değil mi? *
20. yüzyıl başında devrini tamamlayarak ülkeyi (kaçarak) terk eden hanedandır...ne hikmetse son yıllarda bir hayli itibarlı konuma gelmişlerdir. bu da akepe hükümetinin "hanedan açılımı" olsa gerek...
şöyle ki öncelikle bir okuyunuz zahmet olacak efendim;
http://hurarsiv.hurriyet....=249&tarih=2010-07-22
okudunuz mu?

şimdi de şu habere bir göz atalım;
http://www.hurriyet.com.t...atti/15411467.asp?gid=373

ne iş?
neden hanedan birileri tarafından kutlulaştırılmaya çalışılıyor...
ilelebet payidar kalacak olan türkiye cumhuriyeti değil mi?

neyin hazırlığı tüm bunlar?

bunun cevabını bizlere nam-ı diğer üçüncü abdülhamid verir sanırım. "sahte halife" olan...

potamya'nın gururu olan üçüncü abdülhamid...

lakin potamya'dan hanedan çıkmaz abicim. boşuna yamanmaya uğraşma.
potamya işte. bildiğin rize'nin güneysu beldesi asjdklskjdmna...
önünde sayğı ve hürmetle eğildiğimiz fertleri ile tarihi tarih yapanların hanedanıdır.
osmanoğullarının geçmişine, bugününe ve geleceğine saygı göstermek, geçmişini bilen her bireyin boynunun borcudur.
ne yazık ki bazıları sefalet içinde ölmüştür.
--spoiler--
Sultan 5. Mehmet Reşat'ın büyük oğlu Şehzade Mehmet Ziyaettin Efendi'nin torunu; Şehzade Hasan Efendi Kahire'de büyük bir sefalet içinde (üstelik kanser hastası) hayatını kaybetti. Maddi imkanlarının olmaması sebebiyle tedavisi gerektiği gibi yapılamadı.
--spoiler--
Duyunca canım sıkıldı, üzüldüm içim titredi!
Vakti zamanında bilmem kaç kıtaya hüküm sürmüş ataların torunu olacaksın, sonra uzak diyarlarda bir başına öleceksin.

Dışişleri bakanı Osmanlı Hanedanı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Osmanoğlu'nu arayıp sağlık durumuyla ilgili bilgi almış. Ölüncede arayıp başsağlığı dilemişmiş!

Şimdi sorarım size hem Osmanlı sulbünden geldik diye övünüp gururlanacaksın, hemde bir avuç kalmış hanedanın son üyelerine böyle duyarsız davranıp, dünyanın her bir köşesinde böyle sersefil ölmelerine göz yumacaksın olacak iş değil!
soydaş dedik, dindaş dedik herkese kalbimizi açtık, nedense hanedan üyelerini elimizin tersiyle ittik.
Osmanlı'nın tüm varlığına, bıraktıklarına sahip çıkıp, hanedanı dışlayan devlet politikasını anlamıyorum.
Hadi Vahdettin'in hatrı yok, Osman Gazi'nin, Fatih Sultan Mehmet'in onları da geçtim istanbul'unda mı hatrı yok?
çok yazık!
şehzadelerin vakfını kuracağı göz kamaştıran hanedan (bkz: osmanlı hanedan vakfı)
http://www.dailymotion.co...anli-hanedan-vakfi_people
türk milletinin başına gelen en kötü şey olsa gerek. çok çektirdiler bu millete, kendi yurdunda ikinci sınıf insan muamelesi yaptılar.

ta ki ulu önder bu zehri çekip tarihin çöp sepetine atana kadar.
(bkz: dincilerin osmanlı aşkı/#7996171)
kendisine sadece bir türk olarak gurbet ellerde hayatını kaybetmiş olmasından üzüldüm, yoksa hanedanlık sıfatı umrumda değil çünkü biz ne kadar tarihimiz olsa da artık osmanlı devleti değiliz. ancak yine de o tarihin anısına bu hallerde bir ölüm yakışmamış.
iyiki bu hikayenin sonunda Atatürk var yoksa başkasının mandasıydık.
güzel şeyler yaşattılar, iyi izler bıraktılar ancak her güzel şeyin olduğu gibi onların da sonu geldi. bu hanedana ya atatürk son verecekti ya da itilaf devletleri. şükür ki atatürk son verdi.

hanedan mensupları şu an farklı farklı yerlerde, sıradan yaşamlar sürmektedirler.
600 sene gariban halkın anasını belleyip sarayda salatanat sürmüş asalak topluluğu . anadoluya ne vermiş . arada bul.
yüce Allah'ın izniyle 3 kıt'aya hükmetmiş bir hanedanlıktır. içerisinden bir çok evliyaullahlar çıkmıştır. osmanlıya yahudi göçleri ve masonluk oluştuktan sonra bu hanedanlık günden güne yıpratılmış ve yok edilmiştir.
yüzde doksanı başarıya ulaşmıştır..ancak lale devrini müteakip işler karışmaya başlamış ve osmanlı devleti gerileyerek yıkılmıştır...hanedanlık sistemi iyi ama o ailenin devlet işlerinden anlayan bireylerinin devlet yönetimine verilerek bu sistemin devamlılığı sağlanabilirdi..şimdi ise demokrası var..bu sistem ise sürekli aksıyor ve insanları perişan ediyor..bir keresinde bu sistemde devletin ekonomik hayata müdahalesi yok..olmalı mı.? tabiki de olmalı..bir şahsın servetinin sınırlarını devlet tayin etmeli..yoksa bu şahıslar kazandıkça kendisi zaten devletleşiyor..aylık 1 trilyon kazancı olan bir iş adamının kendisi zaten devletleşmiştir..nereden nereye geldik..
türklüğünü yitirmiş hanedan. türk olarak değerlendirilemeyen hanedan.
700 küsur senelik tarihi olan aile. dünya üzerinde kendi halkı tarafından en çok dışlanan, yok sayılan, hakarete maruz kalan hanedandır. avrupa'da kraliyet ailelerine gösterilen saygıyı düşününce insan üzülüyor.
bazı soyu bozukların dil uzattığı(hemde boktan sebeplerle)tarihin gördüğü en kültürlü,en vefakar,en merhametli hanedandır çünkü türk hanedanıdır.

(bkz: bi bitmediniz amına koyim)