1. 1.
  dünyada en çok hüküm süren hanedanlardan birisidir. hanedandan 36 kişi padişahlık yaparken, en uzun yapanı kanuni s. süleyman (46 yıl), en kısa yapanı ise 5. murat'dır (3 ay).

  Kimilerine göre ülkeyi gerilemeye sokanları, 1600'lü yıllarda padişahlık yapanlar olsa da; bana ve pekçok kişiye göre batının yeniliklerine kapalı olmayı gelenek haline getirdiği halde, hangi akılla yaptıysa kapütülasyon hakkını fransa'ya tanıyan ve hazineyi tam takır kuru bakır haline getiren, son üç yüzyılın en iyi ordusuyla viyanayı işgal edebilme becerisinden yoksun (ya da çeşitli sebeplerden ötürü işgal etmek istemeyen) ve bunlardan dolayı batılılara umut vaadeden , sonrasında magnificient diye anılan kanuni s. süleyman'dır.
  4 -3 ... indoor rain
 2. 2.
  şimdiki temsilcilerinin yerinde olunmak istenmeyecek hanedan.
  bir topkapı sarayını görmek bile pişmanlıklar ötesi duygulara salar kişiyi.
  (bkz: eskiden buralar bizimmiş dedem satmış yemiş)
  6 -3 ... pilotmont
 3. 3.
  oğuz'un kayı boyundan ertuğrulgazinin oğlu osman gazinin kurduğu osmanlı devletinin padişahlarının ailesidir.Kurtuluş savaşından sonra hanedan mensupları istanbuldan ya sürgüne gönderilmiş yada akıbetlerinin belirsizlikleri yüzünden kaçmıştır.600 küsür yıllık imparatorluğun tek bir aile tarafından yönetilmesi için en iyi tedbir padişahların yabancı kadınlarla evlenmiş olmasıdır ki bunu yapmakla hanedanlıkta miras hakkını başka bir aileye devretmemişlerdir.Bazı tarihçiler bu durumu yeni keşfetmiş gibi bakın fatih sultan mehmet'in annesi yabancıymış, falancı padişahın annesi rusmuş, şuymuş, buymuş gibi anlatırlar. ama bilinmelidirki yabancı kadınla evlenmemnin tek nedeni başka bir türk ailesini bu hanedanlığa ortak etmemekti.Yani kadınlar sadece doğum yapmakla mükellef olduğu burda açıktır. bu kadınların bazıları türk olmakla birlikte genel olarak bu hanedanlık dışardan gelin alarak durumu engellemiştir.
  1 -1 ... ruhadam
 4. 4.
  devsirme osmanli tarihcileri tarafindan kendilerine uyduruk bir soyagaci yazilmistir. osmanogullari olarak da bilinen osmanli hanedani'nin turk soyundan geldigi biraz su goturur bir hikayedir. istanbul'un fethi sirasinda orada bulunan rum tarihcisi kritovulos osmanli hanedani'nin oguzlar'in kayi boyundan degil, yunanlilasmis persler ve ahemeniler'in soyundan geldigini soyler. hatta bu bilgiyi verdigi fatih diye anilan 2. mehmet buna karsilik kendisine imroz adasi'ni hediye etmis o'nu adaya kral yapmistir. zaten osmanli padisahlari da kendilerini bizans imparatorlugunun varisi olarak kabul etmis ve turk anadan dogmayi bir utanc olarak saymislardir. ozellikle fatih doneminden baslayarak turk irki'ndan olan kimselere devletin yuksek kademelerinde gorev verilmesi kanunla yasaklanmistir.
  fakat osman beg'in babasi olan ertugrul'un ismi erkek dogan anlamina gelmektedir ki bu adbilimsel acidan totem turu bir isim ornegidir ve dogus efsanesi ile vahsi ve yirtici hayvan temsillerine sadakatin kanitidir ve ayni zamanda guclu bir turk paganizmini cagristirmaktadir.
  3 -5 ... migfer
 5. 5.
  türk milletine ve islamiyete zirveyi yaşatmış, dünyada düzeni sağlamış hanedanlık.
  sonradan gerilemeye başlayarak ingiltere baskısı altında kaldığı için yönetimi bırakmıştır.
  hala bilinçsizce çamur atılan bi hanedandır. çamur atanların kaynak gösterememeleri, gösterdikleri sayılı kaynağında türk milletinin düşmanı olduğu açıkça belli olan batı tarafından kaleme alınmış olması ise trajikomiktir ve çamur atanların zeka seviyesini belli eder.

  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
  (bkz: osmanlıya bok atıyorum laik oluyorum)
  (bkz: bir tarih kaynağı olarak götümüz)
  9 -7 ... anthrax28
 6. 6.
  dünyadaki en önemli saltanat ailelerinden biridir. bir devleti aralıksız en uzun süre yöneten hanedan olarak da anılır. şimdi bu ailenin tarihte çok önemli bir yeri var dünyaya hakim olmuş ve 3 kıtayı yüzyıllarca yönetmiş bir ailedir. ama bu ailede insanlardan oluşur başarıları kadar başarısızlıkları da vardır. bu aileye kusursuz gibi bakarak onları kutsallaştırarak bir yere varılmaz. ancak geriye gideriz gerçek tarih objektif olmayı gerektirir. osmanlı bu aileyi gerileme döneminde kutsallaştırdı ama sonuçta devletin sonu hüsran oldu. yapılan hataları görmezden gelmek daha büyük hatalara neden olur. laikler osmanlı'yı sevmiyor diyenler bilmeli ki laik türkiye osmanlı'nın yabancı devletlere olan borcunu ödedi ve bu milleti emperyalistlere karşı korudu. osmanlı yıkıldı bunu kabul etmek lazım osmanlı'yı yıkan başkası değil kendisidir. o yüzden türkiye'ye veya laik düzene bok atmak yerine. osmanlı'nın gerileme döneminde yaptığı hatalara bakmak ve ders almak lazım. çünkü beğenmediğiniz laik türkiye'den başka seçeneğiniz yok. geçmişte yaşamak yerine günümüze bakmak ve daha iyi noktaya gelmek lazım son osmanlı padişahı ingiliz gemisine binip ülkeden kaçtı bunu unutmayalım.

  osmanlı hanedanın hatalarından bir örnek kanuni osmanlı'nın en başarılı padişahı sayılır ama onun döneminde önemli iki şehzade idam edilmiş , gereksiz ve sonuçsuz savaşlara çok büyük miktarda para , harcanmış , batılı devletlere kapitülasyon verilmiş , haremin iktidara müdahalesine izin verilmiştir. bunlar aslında osmanlı'yı gerilemeye götüren hataların başlangıcıdır. insanları putlaştırmayalım. laik , osmanlıcı savaşı yine bize zarar verir.
  6 -2 ... ada vapuru carki
 7. 7.
  gerçi tarihi yalayıp yutmuş sözlük yazarlarımız yukarda belirtmişler, dallama devşirmeler sizler gibi büyük tarihçiler dururken utanmadan tarihçiliğe yeltenmişler de bir de yalakalık olsun diye bir taraflarından en şetrefillisinden bir soyağacı uydurmuşlar bu hanedana.
  bir kaç yüz çadırlık beyliği, 3 kıtaya yayan 600 yıl hüküm süren osmanlı hanedanına mensup olmanın ne karizması olabilir ki, istanbul u fethetmenin ne karizması olabilir ki, adamlar utanclarından sultanı iklimi rum dedirtmemiş mi kendine. baklavalardan, dolmalardan sonra osmanlıyı da yunana kaptırıyoruz ya yuh artık.

  büyük tarihçi sözlük yazarımız türklerin yüksek kademelere gelmesinin kanunla yasaklandığını belirtmiş, madem bir konu hakkında atıp tutacaksın, hadi kitap okumuyorsunuz, internette de sadece facebook a mı giriyorsunuz napıyorsunuz, en azından internette biraz araştırın, osmanlı devletinde sadrazamlık yapanların hangi milletlere mensup olduklarına bir bakın bakalım, bunların yüzde kaçı türkmüş.

  dünyada milliyetçilik diye bir kavramın olmadığı bir dönemde, her milleten vatandaşa sahip olan bu ülkede, (milliyetçilik kavramının ortaya çıkışı 18. yy sonlarıdır) sen türksün sen ermenisin değil, müslüman - gayri müslim ayrımı yapılmıştır, 18. yy öncesi tüm dünyada milliyet değil din ön plandadır, devlet işlerinde görev almak için öncelikle müslüman olmanız gerekirdi.
  6 ... hizir
 8. 8.
  (bkz: osmanlı)
  ... pietro pacciani
 9. 9.
  ulu önder atatürk sayesinde ilelebet pasifize edilmiştir. zaten kanuni'den sonrası tırt çıkmıştır.
  3 -12 ... fidelio
 10. 10.
  hanedandaki validelerin polonyalı,slav, fransız, italyan, yunan, gürcü vs olduğunu düşünürsek, türklükle alakalı olmayan bir hanedan olduğunu görebiliriz. ümmetçi bir aile hanedanlığıdır sadece.

  peki neden osmanlı hanedanı sürekli devşirme kadınlarla evlenme ve onlardan çocuk dünyaya getirme geleneğini sürdürmüştür? yoksa türk kızları güzel değil mi? *
  1 -1 ... jagatai