bugün

içlerinde en turancısı timur devletidir.

Bütün türkleri tek çatı altında toplamak adına diğer türk devletlerine bile rakip olmuştur. En kötü yanı ise osmanlı'yı tehdit olarak görüp arkasında zayıf bir osmanlı bırakarak gitmesi olmuş ve anadolu türk birliği bozulmuştur.

Öyle yapacağına hepsini kendine bağlayıp bizans'a yönelse çok daha iyiydi. Son devirlerini yaşayan bizans 1400lerin başında yıkılır ve anadolu türkleri için tehdit olmaktan çıkardı. Timur devleti kalsa Belki osmanlı hanedanlığı biterdi ama hiç değilse anadoludaki türk birliği bozulmazdı. Üstelik osmanlı devleti'nin fethedemediği ve gâvur izmir olarak nitelenen izmir'in kıyı şeridi de 1402'de timur sayesinde alınmış ve türk toprağı yapılmıştır. Oysa çoğu kişi izmir'in osmanlı tarafından fethedildiğini sanır. Oysa en az istanbul kadar düşürülmesi zor olan izmir'i osmanlı değil timur'un ordusu düşürmüştür.
fatih'e kadar osmanlı, ondan sonrası içinse safevi der geçerim. * *
aslında osmanlı devleti bikere timura yenilmişti merak eden arkadaşlar ankara savaşı diye araştırabilirler . daha sonra osmanlıda bi fetret devri başgösterdi . devlet yıkılma tehlikesi atlattı safevileri iranlılar diye hatırlıyorum . osmanlıya karşı pek bi başarı sağlayamamışlardı .
2.abdülhamid'e kadar osmanlıdır. Sonrası da osmanlıdır. Yani kısaca osmanlı.
safevi der giderim.
Safevi + timur. Net.
1402 de timur alayını sikmiştir, ama mal timur arap osmanlıyı türk sanarak işgal etmemiştir.
büyüklük sadece savaşlarla olmaz kültürüde unutmamak lazım osmanlı rakiplerine oranla her alanda bir üst ligdedir.
Ben oyumu Moğollardan yana kullanıyorum *
Timur hepsini tokatlar.
3'ü de türk devletidir.
Safeviler iranlı diye biliyorum ben.
üçü de bir karamanoğlu devleti kadar türk değildir.

ki safeviler zaten iranlıdır.
Safevi devleti bu versusta olacak bir devlet değildir.
Safevi devletinin muadilleri akkoyunlu karakoyunlu devleti olabilir ancak.
Türk öğelerin olması sebebiyle yanına memlüklüler de koyulabilir.