bugün

(bkz: somali nin suçu ne)
her soruna sırayla üzülmeyi öneren komik ifadedir.
hayat bir bütündür. bir söz var, belki anamurcadır bilmiyorum: "acıyan yerin ayrı, acıkan yerin ayrı"
aynı anda birden fazla şeye üzülebilen, normal insanların yaptığı eylemdir. ha sen illa koyun gibi tek bir konuya odaklanıp ona üzülücem diyorsan o ayrı da, her 6 dakikada bir 1 çocuğun öldüğü yerdeki dramı görmezden gelmek de vicdansızlıktan başka hiç bir şey değildir. bunun vatan sevgisiyle alakası falan da yoktur; düpedüz vicdansızlık ve düşüncesizliktir.
öncelikle insanlık gereğidir. akabinde, değinmeden geçemeyeceğim, elin somalisi diye addedilen ülke birinci dünya savaşında, tabir caizse bacak kadar boyuyla, osmanlı'ya yardım edeceğim diye tutturmuş ve bu yüzden britanya'nın ağır bir bombardımını almış bir ülkedir. somali o zaman da fakirdi, hatırlatayım.
vicdanın, üzüntünün, yardımın sırasının olmayacağını bilmeyen yazarların somali yardımını hor görme çalışmasıdır.

şöyle deseniz anlarım. somaliye giden ekipte ajda pekkan ve nihat doğanın ne işi var?
bizim gibi vicdan sahibi milletlerin başka milletleri koruması güzel birşey kimsenin lafı yok ama her gün bu milletin çocukları biz rahat uyuyalım diye can vermekte. daha kendi sorunumuzu halletmeden var gücümüzü somaliye harcamak ne kadar doğrudur bilemiyorum. hemen her gün şehid haberi almaktan yorulmadık mı artık?