bugün

indiana jones gibi kırbaç kullanabildiğinizi gösterir. *
Küçük balık yakalayıp onunla büyük balığı onunla da martıyı yakalayabilirsiniz. Hatta martıyla kartal yakalayıp işleri buyutebilirsiniz.
istemeden olabilen ve pek tavsiye edilmeyen durumdur.

yapılmış en aptalca dalgınlıklara bakınca aklıma geldi.

8 yaşındaydım. öğlenciydim o sene. liseliler için hatırlatayım eskiden vardiyalı gidiliyodu bazı okullara. sabahtan 5 saat bir grup öğleden sonra 5 saat ikinci grup. çok güzeldi lan. sabahçı olmak daha iyiydi saat 07:30 da başlıyodu öğlen 12:30 da bitiyodu. sonra gün senin. neyse konu bu değildi.

öğlenciydim. eski foçada oturuyorduk o zamanlar. habire balığa giderdim sabahları. yine böyle çok güzel bi foça sabahı deniz cam gibi falan. taze ekmeğin hamurunu yoğurdum peynir suyuyla gittim. isparidir, karagözdür yakaladım 3-5 bişeyler. sonra bi tane kayabalığı geldi. lanet balık. isterse köpekbalığı iğnesi takın oltaya kayabalığı yutar. mideye kadar gider. iğneyi tutacak bi yer bulamazsın çıkaramazsın iğneyi.

aynen öyle olmuş. öküz gibi yutmuş iğneyi küçücük balık. bide ekstra kaygan bi hayvan. neyse çıkaramadım iğneyi. yerden yere vuruyom balığı. kayalara patlatıyom böyle. çıkmadı anasını sattımın. o sırada bizim karşı komşunun kızı vardı bi tane benden 3 yaş büyük. doktorculuk oynatıyodu bana zorla. neyse ona hiç girmeyelim. o geldi. bas dedim balığın üstüne. bastı. asılıyom asılıyom misinayı çıkmıyo. abi bildiğin çorabın ucundan bastırırsın içini dışına çevirirsin o hesap olcak nerdeyse balık yok. çıkaramadık anasını satim. çok küfürbazdım o zamanlar: "siktirbok" diye bağırıp oltayı fırlattım kenara. kayabalığı löp diye kuma düştü.

o düşer düşmez bir adet martı sabah kahvaltısını arayan gözlerle süzülerekten yere indi. benim kaya balığını lup diye yuttu mu? biz komşu kızıyla birbirimize baktık. zorla kukusunu öptürüyodu lan daha 8 yaşındaydım mk. neyse onu boşverelim. misinanın bir ucu hala bende. diğeri martının midesinde. bizi bi panik aldı. daha paniği hazmedemeden martı havalandı. salak hayvan. misina gerilince "wueaaak" diye bi ses çıkarıp sarsıldı. sonra tekrar zorladı yukarı çıkmayı yok. hızla irtifa kaybedip yere indi.

çocuk aklı lan. askeri lojmanda oturuyoz bide anasını satim bi asker görse beni hapse atarlar falan sanıyorum. komşu kızına dedim. lan. neyse. dedim "bu kuş ölürse bizi hapse atarlar sakın kimseye bişey söyleme ben misinayı kescem sen git bi yere saklan" kız ağlamaya başladı gerizekalı. "sus dedim belli etme git kayanın arkasına saklan beni bekle". yok kız dinlemiyo abi hapis mapis diyince kafayı yedi manyak. dedim "bak annene söylerim yaptıklarımızı git hemen kayanın arkasına saklan bunları da kimseye söyleme". "üğğeee tamağğğğm" dedi gitti kayanın arkasına sıçar gibi oturdu tabiri caizse. bende misinayı kestim. el kol yaptım koş diye kıza. koştuk hemen bizim eve gidip balkona çıktık. martı hala orda öksürüp tıksırıyodu. bi adam geldi martıyı eline aldı götürdü.

martının akıbetini hiç bir zaman bilemedik. ama hapis cezası yokmuş onu öğrendim.

komşu kızı sonradan kaşar oldu. mahallede vermediği adam kalmadı. bikaç yılda bi denk geliriz. hala sarkıyo lan. hala!
oltanın ucuna yem takılarak yapılan eylem, diğer bir çeşidi için bakınız *