bugün

bütün görüşlere sahip insandır. benim böyle bi arkadaşım vardı, ömrümü yedi pezevenk.

artık ne olduysa bu arkadaşım birden çok gazete okumaya başlayan, güncel konularla yakından ilgilenen birisi olmuştu. bu değişim için ilk zamanlar onu takdir ediyordum. sonuçta kötü bi şey değil gazete okumak. ama arkadaşım göz göre göre her gün eriyip gidiyordu. köşe yazıları onu bir uyuşturucu gibi her gün daha fazla bitiriyordu. çok dramatik oldu lan bu da.

bi gün yanıma geldi ve küresel ısınmanın gelecekteki etkilerini anlatmaya başladı. eskiden küresel ısınma desen "la oğlum zaten elli sene daha filan yaşıcaz, bize vurmaz." diyecek bir insandan beklenmeyecek hareketler sergiliyordu.

şaşırdım tabi, kendimi ezik hissettim ve ben de gazete almaya başladım. bir köşe yazarı okumuştum ve hoşuma gitmişti anlattıkları. arkadaşıma sordum yazar hakkındaki düşüncelerini. çok beğendiğini fakat biraz daha etkileyici anlatım biçimiyle yoğurulmuş tarzda kullandığı kelimelerini arttırması gibi bi şeylerden bahsetti, anlamadım ama onu onaylamaktan, "aynen, çok haklısın" demekten başka çarem yoktu.

iki gün sonra geldi ve bi kaç gün önce bahsettiğimiz yazarın aslında dangaloz, denyo yani tam bir gavat olduğundan filan bahsetti. "nedir böyle düşünmeni sağlayan?" dedim. "ya başka bi köşe yazarı bahsetmiş ondan, tam bi şerefsizmiş o." dedi.

işte o zaman anlamıştım okuduğu her şeyden kolayca etkilendiğini fakat elimden bi şey gelmezdi. sustum. ta ki recep ivedik izleyip çok beğendiğini fakat iki gün sonra recep ivediğe ana bacı küfrettiğini görene kadar. "aga" dedim, "çok yanlış şeyler yapıyosun". beni ayı oğlu ayı olmakla suçladı. recep ivediğe küfredince neden hemen celallenip ona yanlış şeyler yaptığını söylediğimi sordu.

"la mına kodumu manyağaaa! ben mi para verip gittim izleyip beğendim de sonra köşe yazarı dedi diye sövdüm, göt!" dedim. "aga haklısın da globalleşen dünyada..." diyordu lafını böldüm. "senin globalleşen dünyanı recep ivedik siksin, siktir git!" diye bağırdım. küstü gitti, bi daha da yanına yaklaşmadım.

arada bi facebook profiline yazdığı siyasi yazıların iki gün sonra tam tersine döndüğünü görüyorum. üzülüyorum, kötü bişey sonuçta.

o değil de neden "sıçarken burun karıştırmak" yazınca "bir taşla iki kuş vurmak" başlığına yönlendiriyor anlamadım.