bugün

üniversite vsleri görünce açasım geldi dedirten başlık odtü> diğer üniversiteler. ben değil dünya söylüyor.
edit: aldığım eksiler bile bunu kanıtlıyor.
diğer üniversitelerin s.kerteceği karşılaştırmadır.
askeri okullarda dahil olmak üzere hepsini mikip atma potansiyeli ile odtü açık ara dünyanın -pardon türkiye'nin- -yine pardon ortadoğu'nun- açık ara farkla en iyi üniversitesidir. boğaziçide devlet üniversitesi olmasına rağmen, burjuva elitizmi imajı taşır.
istanbul üniversitesinin tek başına s.kerteceği karşılaştırmadır.
edit: odtü rektörünün istanbul üniversiteli olduğu düşünüldüğünde cevabı belli başlıktır.
Makine mühendisliği konusunda tobb etü ölümüne kapışır ama, Çoğu eski hocası orada Çünkü.
alandan alana değişir dedirten başlık.
odtü vs bilkent dersek ;

bilkent alır, şöyle ki özel üniversitedir fakat çok fazla olanak sunar. Bir çok kişi çok tikky var çok zengin var der ama aslında çok fazla - arabalar hariç- göremezsiniz. sonuçta siz burslu olarak kazandığınızda diğeri size ne gibi bir üstünlük sağlayabilir ki.

bilkentli öğrenci toefldan 120 alırken odtülü ise 90-100 alır. ingilizce farkı vardır. biraz.

ve bir çok odtülü yazsaydım bilkent yazardım falan derler. bilkentlilerle odtülüler birbirlerine çok yakındırlar zaten. ayrıca bilkent dünya sıralamasında odtüden baya bir ileridedir. ve yurtdışı olanağı fazladır.

odtü vs itü dersek ;

itü mimarlıkta alır diye düşünüyorum. fakat mühendislikte gene odtü iyidir. fakat itünün %100 ingilizce olan bölümleri de vardır. bu biraz istanbul vs ankara gibi bir olay. istanbulluysanız biraz zor olur ankara. is, sis falan.

odtü vs koç dersek;

odtü alır çünkü koç istanbulda olmasına rağmen şehire uzaktır. fakat özel imkanlar olduğu için koçta çok ayrıcalıklıdır. buz pisti bile var okulda öyle diyeyim.

odtü vs boğaziçi dersek ;

mühendislik ve sosyal bilimler olarak düşünebiliriz. mesela boğaziçi bilgisayar odtü bilgisayardan tabii ki daha iyidir. ama makinede ve inşatta en iyisi odtüdür.

boğaziçi sosyal bilimler ağırlıklıyken odtü mühendislik ağırlıklıdır.

fakat boğaziçinin havası ayrıdır, kaynaşma ortamı daha boldur. manzarası çok daha ayrıdır.
odtü asosyal insan yuvasıdır. hayatı ders çalışmakla geçmiş mamalaklar doludur. sosyallikle hiç bir alakaları yoktur. doğru düzgün kız arkadaşı olmayan insanlardır. kolay iş bulurlar ama o işte tutunamazlar.