bugün

rotring kalemler.
monami pastel boya.
teknik bakmak gerekirse çoğunlukla tüketim mallarıdır bunlar. türkiye de halihazırda gelişmekte olan ülke olmasından kaynaklı, çoğunlukla tüketimi kısıp tasarrufu artırmak için devlet dolaylı vergilerin oranını yüksek tutar. bunun getirisi olarak bir çok tüketim mallarının fiyatı tuzludur.
Toblerone.
(bkz: Özgürlük)
rakıdır.
bazı mallar sadece pahalı olması istendiği için pahalıdır, bu kadar açık ve net.
Midpoint'te cay.
Bilgisayar ve telefonların tamamı. Ulan bunların yapıldığı malzemelerin toplam masrafı 5 tl'yi geçmez. Kalan 2 bin lira da bilmem hangi özelliklerinden dolayı. işte bunu anlamıyorum. Sistem özelliklerinin hazırlanmasında bir işçilik bir emek mi var veya çok mu masraf oluyor ki bu kadar değerli oluyor? Örneğin bilgisayarın hard diski 250 gb da olsa 500 gb da olsa yine de yapıldığı malzemenin fiyatı birkaç kuruşu geçmez.
(bkz: Hayat)
elektrik. şimdi sövüp saymak istemiyorum ama özelleştikten sonra iyice cılkı çıkan meblağlardan faturalandırılmaktır, özellikle son5 zamanlarda. ulan bu benim en temel ihtiyacım değil mi? neredeyse ücretsiz olması gereken şey her ay sonu götümüze kazık gibi girmektedir afedersin. (bir diğeri için su faturası)
hamburger.
Elektro cello.mukavementi yok iscilik yok tirt bir manyetik ve 4 tele 4bin tl fiyat bicilir mi vicdansizlar..
sigara. sonunda günde 2 paket içen beni arada dertlendiğimde yakar hale getirdiler beee.
şehirler arası otobüslerin durduğu dinlenme tesisinde satılan her şey.

hakkım haram olsun hepinize. neden pahalı olduğunun mantıklı bir sebebi eminim yok. ekonomi uzmanı da olmaya gerek yok bunu anlamak için aslında. insanlar almak zorunda kaldıkları için alıyorlar...
ekmek, un, gübre.
tamam süper özellikli bir telefon ama iphone gereğinden fazla pahalı. Bir de zippoları anlamış değilim. Bakkalda çakmak 1 tl. Kibrit ondan da ucuz.
saman. 10, 12 lira. sanki altın amk.
(bkz: et)
toblerone.
güvercin boku.

bir ara meclis çatısından toplayıp satıyorlardı.
bazı kuaförlerin saç kesimine istedikleri uçuk fiyatlar. ne yapıyorsun ki arkadaş o saça? bir dokunuşunla harikalar yaratsan ne yazar, kökü bende.
bir üçlü yapmak gerekirse makyaj malzemeleri, zaranın ürünleri ve iphone serisi.
ense traşı. evet evet ense traşı berber efendinin taş patlasa 4-5 dakikasını alan bu basit eylemden ötürü 5 lira almasıdır. iyi de ne yaptın mk. 5 lira istiyorsun diye sormazlar mı adama. altı üstü bir ense aldın. tmm bu para hakkın ama en fazla 2 lira alman yetmez mi be adam. biz de öğrenciyiz.
arabadır araba. yurtdışında yarı fiyatınadır arabalar. arkadaşımın yaptığı alışverişin para pusulasında anladım ama neden pahalı olduğunu.

arabanın fiyatı 20.000 TL. devlete ödenen vergi 21.000 TL. arabanın toplam fiyatı 41.000 TL. pusulada tüm ödeme kalemleri yazılmış bu şekilde.

oha, yuh filan demeyin. böyle işte. araba alabiliyosan, devlete de 21.000 TL verebilirsin. yani bir araba da devlete alacaksın.
güncel Önemli Başlıklar