bugün

kendisinin düşüncelerine katılmamakla kalmayıp edebiyat öğretmenlerimden öğrendiğim kadarıyla kumar bağımlısı ve ölene kadar da kumar oynamış bir insandır. ve bazı yerlerde de kadın düşkünü ve içkici olup dindar görünmek için yazılar yazdığını okumuştum ya da kendisine defalarca türklüğe hakaretten davalar açıldığını... ancak benim bu başlığı açma sebebim başkadır.

necip fazıl kısakürek sevin ya da sevmeyin üstün zekalı bir insan olduğunu çevresindekilere verdiği ayarlarla çok net hissettirmiiştir.

örnek ayar 1:

bir basın toplantısında necip fazıl kısakürek konuşurken kalabalığın içinden birisi kendisine salatalık fırlatır.

necip fazıl hiç istifini bozmaz ve kurduğu cümle sadece

-birisi kimliğini bırakmış gelsin alsın.

olmuştur.

örnek ayar 2:

kendisi hapse giriyor. ve oldukça bakımsız bir halde... saç sakal birbirine girmiş elbiseler yırtık pırtık ve kötü bir kokuyla hapishane günlerini geçiriyor.

bir gün hapishane müdürü onla dalga geçmek için geliyor ve

-oooo üstat, maymuna dönmüşsün

+ duvara döniyim o zaman

+: necip fazıl kısakürek -: hapishane müdürü.

daha bir çok ayarı bulunan kişidir. ve tarihte anlatılan churchill ayarlarından çok daha kaliteli olan ayarlardır.

başka ayarlarını bilenler lütfen paylaşsınlar.

eğer okuduysanız teşekkür ederim.
Birgün üstad üniversitede verdiği konferans sırasında çok komik bir temel fıkrası anlatır,
fakat dinleyicılerin hepsi darwinist olduğu için hiçbiri gülmez.
Bir darwinist söz alır ve "Fazıl bey hiçte komik değildi bu" der.
ÜSTAD LAFI YAPIŞTIRIR: ÜFF ZATEN KOMiK OLSUN DiYE SÖyLEMEDiM SalaK
Yahya Düzenli, Üstâd'ın anıldığı bir panelde anlatıyor:

Üstad, 1960’larda Amasya’da bir konferansa geliyor. Salon tıklım tıklım dolu… Üstad konferansını verirken bir tanesi itiraz ediyor. itiraz eden ayağa kalkıyor. Üstad soruyor:
-“Kimsiniz?” itiraz eden:
-“Ben buranın Alay Komutanıyım” diyor.
“Peki, buyurun oturun” diyor.

Üstad konferansa devam ediyor. Öylesine asabi bir mizaca da tabii tahammül etmesi mümkün değil. Dinleyiciler kendini kaptırmış konuşmanın büyüsüne. Üstad tekrar soruyor:
“Kimdi o itiraz eden?” itiraz eden ayağa kalkıyor:
“Benim” diyor. Üstad bakıyor:
“Peki, oturabilirsiniz” diyor.

Üstad konuşmasına tekrar devam ediyor. Üstad üçüncü kez soruyor:
-“Kimdi o itiraz eden?” itiraz eden tekrar ayağa kalkıyor:
“Benim” diyor. Üstad:
“Peki, oturun” diyor.

Ondan sonra üstad salona dönerek şu cümleyi söylüyor; “Asker fikirden anlamaz, emir verip kaldıracaksın, emir verip oturtacaksın”.
kıymet bilmeyenlere verdiği ayardır.

"Kıymetli malı olanlar bağırmaz.
Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz.
Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz.
insan bağırırken düşünemez.
Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir.
Popcular, folkcular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor.
Ama Dede Efendi'yi okuyanlar bağırmıyor.
insanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur."
sabah akşam kumarın, zinanın, içkinin dibine vurup gebermeden hemen önce sözde imana gelmenin ayarıdır.
En bilineni "biz bize gerici diyenlere deh demek için gerideyiz."dir.
paso ayar yemiş iktidar pompacısı kısakürek mi ayar veriyormus?
Kendisine kumarda battı diyenlere aşağıdaki cümleleriyle okkalı ayarlar vermiştir:

"Bana kumarda kaybetmişsin diyorlar hiç de bile!!! (-burada meftune ünlemleri giriyoruz-). hükümete ve gafil halka karşı oynadığım din kumarını nasıl kazandım, nasıl borçlarımı ödettirdim, nasıl karşımdaki safları laflarımla uyuttum bir bilseniz."

"örtülü ödeneksiz bir devlet başı açık kadınlara, kim eller kim avuçlar belli değildir, o yüzden üstünü örteceksin ki gizli gizli avuçlayalım!!!!"
(bkz: necip fazıl boşakürek)
Sakarya türküsünde 'siz hayat süren leşler sizi kim diriltecek' sorusuyla zalime beynini ölene kadar kemirecek çektiği ayar.
Komünist olmayanların nazım hikmeti bağrına basmasına rağmen dindar olduğu için bir türlü üvey evlâtlıktan çıkarılmayan şairi saygıyla anmak istiyorum bu gece.