bugün

cübbeli ahmet hoca söylemi. yemin ederim şu konuda bu kadar şaşıracağımı hiç beklemezdim arkadaş.

meğerse o "nasıl bilirdiniz" sorusuna, "kötü bilirdik, itin tekiydi" demek de serbestmiş. hatta gerçekten düşündüğünü söylememek de günahmış.

ne bilelim arkadaş, bütün filmlerde "iyi bilirdik" dedilerdi.
istediğim serbestliktir.allah'ın bildiğini kuldan saklamaya ne gerek var.
cübbeli ahmet hoca yine haltetmiş. kötü bilirdik, itin tekiydi diyeceğin insanın cenazesinde ne işin var? kimse bunu ona soramamış mı?

islami yönden düşündüğünü söylememek günah olur mu onu bilmem de, kardeşim o kadar acılı insanın arasında bunu yapmak da ayrı bir göt ister. diyelim ki hiç tepki verilmedi, orada ki herkes ahmet hocayı dinlemiş, kötü bilirdik diyen adama da hak verdi. olur mu lan böyle bir terbiyesizlik?
ben derim amına koyim. ölünün arkasından yalan mı konulaşalım yani? ki zaten bu lafı demişliğim de var. tuhaf bakışlarla karşılaştım ama söylemimden vazgeçmedim. kusura bakmayın ama sevmezdim falan da dedim. şahıs bana az kötülük etmedi, bilen bilir dedim. kimse birşey diyemedi. doğru söze ne denir?
o zaman benim aklıma şu gelir; intihar edenin cenaze namazı neden kılınmaz? veya onca islam alimi neden bu konu üzerinde fikir birliğine varamamıştır.

ne bileyim geldi işte. ısrar etme.