bugün

camide bir namazın sünnetini kılarken yanındaki kişiyle eş zamanlı kıraat, rüku, secde yapılması durumunda yaşanılan olaydır. insanda yan gözle büyüğüne bakarak namaza kılan çocuk hissiyatı uyandırır. bundan dolayı kimi zaman bu senkronizeleyi bozmak için bir iki nefes beklenerek yan taraftaki kişinin hamleyi önce yapması beklenir kimi zamanda dualar sureler hızlı hızlı okunarak ondan önce hamle yapmaya çalışılır. tabi bu konsantre bozucu durum sonrasında namazın ne kadar sevabı değeri kalır allah bilir.
insanda, yanımdaki secdeye eğildi ben hala fatiha okuyorum, duygusu nedeniyle yaşanan durumdur. hemen fatiha bitirilir, (çok kısa olan) ihlas okununup rüku, secde aşamasına geçilerek yandaki mü'min yakalanır.
mecnun çölde dolaşırken namaz kılan birinin önünden geçer ve namaz kılan adam hemen namazı bırakıp başlar mecnuna bağırmaya.
-neden kocaman çölde geldin namaz kılan birinin önünden geçtin? bilmez misin günaha girdiğini?
+ben leylanın aşkından göremedim seni ama sen mevlanın aşkından nasıl gördün beni?

bu senkronu farketmek neyin aşkındandır sorusunu akla getiren, olmaması gerekendir.