bugün

her müslüman kişinin islamın şartları gereği oruç tutması gerekliliğidir.

oruç belirli haller dışında tutulması şarttır. tutmayan ve müslümanım diyen kişi islamın şartlarını yerine getirmeyen kişidir.

önemli edit: kimsenin işine karışıldığı yoktur. islamın belirli şartları vardır yapılması gereklidir, sadece bir hatırlatmadır müslüman olupta oruç tutmamak için şekilden şekile, tripten tribe giren, kelimeleri salyangoz yapanlara.

önemli edit 2: üstüne basarak tekrar vurgulanmalıdır ki kimsenin işine karışıldığı yoktur. sadece bir hatırlatmadır. üstüne alınan alınır. bir şahıs ismi vs. belirtilmeden söylenmiştir. ayrıca müslümanların birbirlerini bilinçlendirmeleri, fikir paylaşımı yapmaları gibi bir şey de vardır araştırmalıdır, faydalıdır. her bunu söyleyen birader sen haşa allah mısın? demeye getirmeye gerekte yoktur. sen orucunu tutarsın, tutmazsın beni ilgilendirmez benim ki sadece müslümanım diyip tutmayanlara bir söylemdir. üstüne alınırsan da senin bileceğin iştir.
herkesin işine karışıp, insanlara ve ALLAH'a şirk koşan kişide, islamın şartlarını yerine getirmeyen kişidir.

çok önemli edit: acaba bu arkadaşlar bizim yanımızdada bizmi görmüyoruz. nereden biliyorlar oruç olmadığımızı. herkesin fikri ayrıdır. tutarım, namazda kılarım, duada ederim ama kimseye karışmam. çünkü ben Allah değilim. herkes gibi sadece ALLAH'ın bir kuluyum; insanım.
sadece 1 gün tutulması yeterlidir,sayı belirtilmemiş çünkü...
(bkz: islamın şartları)