bugün

müslümanlığı kabul ettiğini söyleyen kişinin, hiç bir dini farz'ı yerine getirmemesi sendromu.

insan içinde "müslümanım abi" diyen bu kişi, iş pratiğe gelince frenler, gereksinimleri ya tam olarak yapmaz, ya da yarım yamalak yerine getirir. kendi kabul ettiği din ile çelişir.

müslümanlıktaki "iyi" etiğinin, farzlara dayanmadığını düşünebilir mesela.
namaz kılmaz, oruç tutmaz.

kişinin tamamı ile kendi düşüncelerinin ürünüdür.
(bkz: hakkıyla iman etmek)
allahın gönderdiği söylenen, içinde en çok cennet ve cehennemle ilgili yazıların dikkat çektiği kurandan kaynaklanır. kısaca insanlar cehennemde yanma korkusundan dolayı "yok yok, ben müslümanım ama namaz kılmıyorum..." vs falan diye düşünüyorlar. *
(bkz: müslümanların yüzde 70 i üşengeç) *
babadan oğula geçen müslümanlık şeklidir. örneği, toplumun ezici çoğunluğu olarak karşımıza çıkar. yukarıda Allah olduğuna inanmıştır. ona göre kalbin temiz olması öteki tarafta kurtuluş vizesi için yeter de artar. Allah ismini yapıştırdığı tanrısı ne kadar günah işle se de yaramaz bir çocuğun hatasını affeden ebebeyn gibi davranacaktır. ancak gerçekte yaptığından ve yapmadıklarından dünyada ne tür sonuçlar meydana geliyorsa ahiret denen ortamda da bir benzerlik sözkonusu. bir adım atınca iki adım gidilmez, yapılmayanı ne kimse yapılmış gibi yapacaktır ne de yapılanı olmamış gibi farzedecek bir tanrı karşımıza dikilecek. böyle zanneden arkadaşlar dini biraz daha iyi araştırsalar daha isabetli davranmış olurlar.
islamiyette çok fazla ibadet olmasından kaynaklanır. 5 vakit namazı nasıl kılacaksın? ya patron dur bi ben 5 dakka namaz kılıp geleyim diyemezsin. ayrıca oruç da hele yaz aylarına denk geliyorsa yazın susuzluktan ölüyor zaten insan, böylece oruç da tutmuyor. aslında insan kaynaklı değildir bu sorun. dünya eskisi gibi değil.

edit: islamiyette çok fazla ibadet olmasından şikayetçi değilim.

edit2: not düşmeme rağmen yanlış anlaşılmış. ben ibadetlerini yerine getiremeyenlerin sunduğu mazeretlerden birisi saydım sadece. kendi görüşüm değildir bu.