bugün

unutulmaması gereken bir gerçek.
sırf bugüne özel hazırlık yapıp alkol masaları kuracak özentilere gerçekten acıyorum.. gidin başka ülkede kutlayın yılbaşınızı burada yapılamaz öyle şeyler.
görsel
müslüman yılbaşı kutlamaz ama, senede doğum günülerin de üç beş kere mum üfler. işime nasıl gelirse müslümanlığı.
bir kısmının noel'le yılbaşını ayırt edememesidir. bir kısmının da bilmesine karşın iş olsun diye cinslik yapmasıdır.

aslında bakarsan yılbaşının hiçbir dini temeli, yeri yurdu yoktur. Azizlere ait bir gün veya benzer bir durum değildir. Hz.isa Aleyhisselam'ın doğumu hiç değildir.

insanımız da bütün yıl canı çıkıp eşşek gibi çalıştığından bugün ailesiyle bir araya gelmek, yemek içmek, güzel zaman geçirmek ister.

senede bir gün olsun bunun teamül olması güzel bir şey. Türkiye'de çok geçerli değil tabi artık çünkü herkes az elemanla çok iş yapmaya çalışıyor ve çok yeri garantili bir beyaz yakalı olmadığınız sürece bugün tatil yapabilmeniz de düşük ihtimal.

mesela avrupa'da kimse kimseyi noel günü çalıştıramaz. açık market bile bulamazsınız. o gün herkes ailesiyle bir arada olur ve dinlenir. bunun da gayet insani bir durum olduğunu ve ahlaktan bahsedecek ha babam eşşek gibi çalışmak haricinde, aileyle geçirilen zamanın önemini de hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum.

nitekim soysuzluğa, gamsızlığa yapışan insanın ahlaksızlaşması çok daha basit bir şey.

insanın insan gibi davranması için insan olduğunun hissettirilmesi lazım.

mütedeyyin takılan insanımızın yılbaşı düşmanlığına dönersek bence ciddi bir kısmı insanların mutlu olmasına karşı.

çünkü dinin koyduğu katı kuralların ve yasakların yarattığı bir sorumluluk ve gerginlik olur insanda. ve otomatikman kendi tutumlarını meşru bilirler ve genel ben yaşıyorsam herkes yaşamalı mantığıyla herkesin dini hassasiyetleri olsun isterler.

durum öyle olunca da hz.isa ile hiç alakası olmasa bile, ki o da allah'ın peygamberidir, kuran'da yeri vardır ve dini eğitim almış herkes bilir ki allah birdir, böyle bir durumda müslüman yılbaşı kutlamaz derler.

onun açılımı da şu... içki içmeyin, yarı çıplak kadına bakmayın, gülmeyin, ciddi durun, gidin ibadet edin vs vs.... yani kendi başına 365 gün olup olmamasından değil mevzu.

gelgelelim hayallerindeki dünyada herkesin işi gücü bırakıp sürekli ibadet etmesi lazım.

ama bugünün kurallarını koyan hristiyan medeniyeti. en sıkı sıkı bağlı olan da yine islamcılar.

marulu kemirip, sapına gelince melemekle aynı hikaye.

kısacası şımarıklıktan başka bir şey değil.

noel baba ne alaka peki diye sormayın. çok pis kalbinizi kırarım.

Adam burada doğmuş, burada ölmüş. Demrelidir, gidin araştırın.

Ayrıca hristiyan sembolü olsa nolur, olmasa nolur? Bu memlekette hiç mi hristiyan yaşamadı?

kaç tane etnisite var bu memlekette. hiçbir şeye takılmadınız da buna mı takıldınız harbiden?
Müslüman para da sıfırlatmaz.
Aynen öyle müslüman, ülkedeki yolsuzluğa, fakirliğe, talana, yağmaya susar ama yılbaşı kutlamaz neticede vovovovov haram.
görsel