bugün

Adam "tanrı istemezse yaprak düşmezmiş/ insan ölmezmiş" diyor. burda bu ifadede bir kesinlik yok. Dinleyiciyi ateizme çekme amacı olduğu açık. Sonrasında da şöyle devam ediyor: "sen tanrı mısın...?" burda da sevgili kardeşlerim apaçık bir şirk söz konusudur.
jilet çekiyorlar hikayesini bizim ilkokul öğretmenimiz anlatır dururdu. üniversite yıllarına kadar da müslüm gürses'i hep o zamanın moda lafı "kıro" diye bildik ve tiksinerek baktık.

üniversite'ye gittiğim ilk hafta yurttan tanıştığım birkaç arkadaşla meyhaneye gittik. ramazan olmasına rağmen birçok mekanın açık olmasına da şaşırmıştım hatta hiç unutmuyorum. şehir edirne bu arada. neyse efendim gittiğimiz meyhanede havaya uygun müzikler çalıyor haliyle. neşet ertaş yalan dünya'dan giriyor, arif sağ deli gönül'ü okuyor, aşık mahsuni kelimelere dökülmeyecek güzellik ve sadelikle han sarhoş'unu okuyor, sırayla ne kadar baba varsa bizi rakıya gömüyor. din, siyaset hiç bir bağlılık gütmeden memleketin yaşamış tüm güzel yüreklerinin seslerini dinliyoruz. derken musa eroğlu yare söyleme'sini okuduktan sonra müslüm babanın sesi duyuldu hafiften. hay amk yakıştı mı şimdi bu kadar büyük adamın yanına bu kıro demiştim içimden. neyse dedik rakılar tokuştu müslüm baba okumaya devam ediyor bir yandan. dinlemiyorum ama melodi çok tanıdık. derken baba 2. nakarata geçti

Gönülden gönüle gider yaroy(...)
Yol gizli gizli yol gizli gizli

Lan! e gönül dağı bu. bu kıronun ne işi olur bu güzelim şarkıyla ki çok sevdiğim bir türküdür. ağzım açık sonuna kadar dinledim. Ben zaten acıtan bir şarkının böyle duble acıyla okunabileceğini ilk defa duymuştum. garson arkadaşa rica ettim "aga baştan çalar mısın şu şarkıyı". o ikinci çalışla beraber bütün önyargılarım paçalarımdan aktı resmen.

rakı masasında her şarkı dinlenmez. sesi kafa siken, gereksiz ajitasyona bağlayan şarkılar rakıyı bana göre bok eder. ama müslüm gürses gibi adamlar, neşet ertaş gibi adamlar, mahsuniler rakı masasında öyle yankılanır ki sanki babalarla beraber içiyormuşsun gibi hissedersin.

ışıklar içinde yatsın.
Doğrudur. isminde bile subliminal mesaj var.
Müslüm, müslü mal demek.
Müslü de müslümanlara deniliyor.
Yani düpedüz müslümanlara mal demiş.
Bunu söyleyeni kaile almanın günahı nedir,o da tartışmaya açık.