bugün

inananından inanmayanına, sünnisinden alevisine, kürdü türkü lazı çerkezi herkesin katılacağını düşündüğüm sav. mezhep kitapta yoktur malumunuz. hz. muhammedden böyle bir şey söylemediğine göre mezhep kavramı islam dininde yoktur. isteyen istediği sünneti yapar kardeşim.

o yüzdendir ki ben bilirim olarak hepinizi düşünmeye davet ediyorum. ne olduğunuzdan önce nasıl olduğunuzu düşünmeyin ve bu dinin de önüne geçmiş olan mezhebinizi reddedin böylesi daha iyi olacaktır.
yaa, yaaa, katolik kilisesi dünya'nın diktörgen olduğunu iddia edip ucundan yokluğa düşüleceğini iddia edip buna inanmayanların gözlerini körelteceğini hatta öldüreceğini söylediğinde, bunun üzerine macellan'ın dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayıp katolik kilisesinin yalancı olduğunu ortaya çıkardığına ve protestanlık mezhebine zemin hazırladında da mezhepler çok gereksiz şeylerdi canım.
mezhepler değil; saçma, gereksiz, zararlı olan sadece ama sadece hoşgörüsüz insanlardır.
(bkz: vehhabi hezeyanları)
(bkz: mezheplerin kalkması gerekliliği)
(bkz: kuran varken bu mezhepciler cehalet saçıyor yav).
son derece anlamsız, gereksiz ve asılsız şeyler oldukları için yok edilmelidir mezhepler. zira kuran' da her şey layıkıyla açıklanmış vaziyettedir. ne gerek vardır insan uydurmalarına ?
hacli seferleri icin degilse de biz aptallar icin oyledir yazik ki...
Gerçekten de öyledir. Bakınız islam alemine bu savaşların nedeni mezheptir.ve kuranda açıkça mezhepcilige karşı çıkılmıştır. Bakınız hristiyanlık tada birçok mezhep vardır onlar aydınlanma çağından sonra mezhep savaşlarına son verip birlik olmuşlardır. Şimdi müslümanları birbirine düşürüryorlar.Akli olan yok ben hanefiyim,sünniyim,şiiyim,şafiyim,caferiyim,malikiyim,aleviyim demez ben Müslümanım der.
dünyadaki en saçma ayrışmadır mezhepler. ulan kitaplar bir, peygamberler bir. niye mezheplere ayrılırsın ki ? ayrılmayı bıraktım niye kin ve nefret güdersin ki. bakın dünyada gelmiş geçmiş en büyük katliamlarlar karışıklıklar hep bu mezhep ayrışmasındandır. ulan bir şeyi farklı yorumluyorsunuz diye birbirinizi öldürmeniz şart mı bre cahiller.
din konusunda hiçbir şey bilmeyen cahillerin boş lafıdır.

bunlar sanırlar ki "din bir, peygamber bir" deyince meseleler hallediliyor!.. bunlar sanıyorlar ki dini meselelerin hepsi açık ve net, asla ve asla tartışılacak bir şey yok ve de mezhepler durduk yere çıkmıştır.

bunlara "din adına ne biliyorsun?" desen, sayacakları belirli bir mezhebin görüşlerinden kendisine öğretilen kadardır. diyeceklerinin bir çoğu konusunda başka mezhepler başka düşünür, onlar da kendilerine göre haklıdır ama cahilimiz asla farkına varmaz.
şu ayetlere dayanarak katıldığım hede.

Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır; sonra onlara durumlarını haber verecektir. (EN’ÂM,159)

Ortağı olmayan Allah’a yönelin ve hepiniz O’na saygılı olun, Allah’ın dosdoğru dinine bağlanın ve ortak koşanlardan olmayın. Ortak koşanlar dinlerini parçaladılar ve mezhep mezhep oldular. Her mezhep kendi bağlandıklarıyla sevinip övünmektedir. (RÛM,31,32)

Sakın, kendilerine apaçık kanıtlar geldikten sonra, gruplara ayrılıp, anlaşmazlığa düşenler gibi olmayınız. Mezheplere bölünüp ayrılığa düşenler için büyük bir azap vardır. (ÂLÎ iMRAN,105)
esasen mezhep kavramı yararlı ve iyi bir şeydir.

görevleri yanlış yolda olanları uyarıp doğru yola davet etmektir.

bir tanesi yanlış yolda giderse, diğerleri onu uyarır ve doğru yola çağırır.

gel gelelim ki halihazırdaki mezhepler git gide daha çok siyasi amaçlarla hareket etmektedir.

işte bu çok büyük bir tehlikedir.
rumeli71 gibi ateistlerin katılmadığı gerçek. bu amcık hoşaflarına göre, ya neyse ağzımı bozmaktan başka ne sike yarıyor ki amk evladı. cahiller fırkalara bölünüp birbirine düşecek ki bu orospu çocuklarına islamofobi yapacak meydan oluşsun, yoksa başka ne konuşacak, neyi eleştirecek? götoğlanı.