bugün

bazı kesimleri oldukça rahatsız eden durum. bir nevi ölüye saygısızlık olarak görürler ki, bence hiç alakası olmayan durumdur. her müslüman fatiha bilmek zorunda değildir (ben ne diyiyorum lan). ibadetle alakası olmayan kişinin mezarlıkta çok sevdiği bir yakını ya da arkadaşının mezarında ellerini açıp, hangi dilde olursa olsun samimiyetini belirtip ölümü hatırlaması elbette allah katında kanaat notu olarak muhakkak verilecektir.
sorun teşkil etmeyendir. bazı kendini bilmezler de fatiha nın peygamber efendimiz tarafından okunmasının tavsiye edildiğinden haberleri yoktur. muhakkak ki o söylemiş ve tavsiye etmiş ise bir bildiği vardır.

ölüye dua etmek çok güzel ve ince bir davranış ama yanında ne götürmüş isen senle giden de odur. gerisi sadece hikaye.
bazıları dua bilmediği için ağzını saçma saçma oynatırlar, arada "pıs mıs cıs" gibi efektler verirler ki dua okuduğunu sansınlar. ama çok belli oluyor be hacı.
niyete bağlı bir durumdur. zoraki gelip fatiha okuyan kişinin duasıyla içten bir şekilde gelip türkçe içinden gelenleri söyleyen birinin duası arasında dağlar kadar fark vardır.
içten olmadığı sürece hatim indirsen ne fayda.