bugün

mehmet türker'in 30 ağustos tarihli sözcü gazetesinde "abdullah beyin" diken üstünde olduğunu anlatan yazısıdır:

diken üstünde!
kayserili abdullah bey, "herkesin cumhurbaşkanı olacağım" diyor ama, yemin töreninde "kimlerin cumhurbaşkanı olamayacağı" çok açık ve net bir biçimde belli oldu!..
abdullah bey, yemin ederken cumhuriyet tarihinde ilk kez, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları orada bulunmadılar!..
bu açık bir protestodur... chp sıralarının ve locadaki askeri protokole ayrılmış koltukların boş kalmasının yarattığı "eksikliği", abdullah bey içine sindirebildi mi?..
unutmasın ki, abdullah bey, "askere rağmen" cumhurbaşkanı olmuştur!.. bunun ezikliğini 7 yıl boyunca taşımaya mahkumdur!..

türk silahlı kuvvetleri, abdullah beyin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti anlayışına ve atatürk ilkelerine "sözde değil, özde" bağlı olduğuna inanmamaktadır!..
yeni cumhurbaşkanı uzlaşmayla değil, dayatmayla seçilmiştir ve bu da akp'nin "ne kadar da demokrat olmadığının" son delilidir...
genelkurmay başkanı 30 ağustos nedeniyle yaptığı açıklamadaki uyarıları boşuna değildir!.. oradaki her kelime en hassas terazide tartılarak kullanılmıştır.
bir genelkurmay başkanı, "laik demokratik yapıyı bozmak için yürütülen 'sinsi planlar' her geçen gün farklı şekillerde ortaya çıkıyor. sürdürülen saldırılar ve ihanetler türk silahlı kuvvetleri'ni yıldıramayacaktır. bu direnç türk silahlı kuvvetleri'nin genlerinde mevcuttur" diyorsa, iktidarın bunu değerlendirmesi gerekir!..

ancak ne yazıktır ki, bütün bu uyarılar başbakan'ınızın da, taze cumhurbaşkanı kayserili abdullah beyin de bir kulağından girip, öteki kulağından çıkıyor!..
önceki gün anayasa'ya bağlı kalacağına yemin etti... yemin ettiği anayasa'ya maalesef bağlı kalamayacak, zira o anayasa değişiyor!..
örneğin, yeni anayasa'da atatürk ilke ve devrimleri çıkarılıyor!..
şimdi abdullah beye sormak gerekmez mi:
"zatı devletleriniz üzerine yemin ettiğiniz anayasa'ya mı yoksa akp'nin anayasası'na mı bağlı kalacaksınız?"

muhalif siyasi parti temsilcileri dün, "tutarlı anayasa'ya bağlı olduğu sürece sorun yok" diyorlardı!..
ona göre de sorun yok!..
abdullah bey "doğrusunu yapıyorum" diyerek laiklik anlayışını zedeleyen yasaları imzalayacak!..
"doğrusunu yapıyorum" diyerek üniversite rektörlerini değiştirecek!..
"doğrusunu yapıyorum" diyerek anayasa mahkemesi'ne, yargıtay'a, danıştay'a "takunyalı üyeler" atayacak!..
zaten "doğrusunu yapıyorum" diyerek de türbanlı "hayrünisanım'la" el ele tutuşup çankaya'ya çıkmadı mı?..
anlayış farklı oldukça, "doğru" ile "yanlış" ın hangisi olduğu elbette adamına göre değişecektir!..

dünkü yemin törennde askerlerin yer almayışı, yeni "başkomutan"a tavırdır!..
daha dün, "dindarları ordudan atıyorlar" diyen erbakan'ın talebesi "milli görüşçü" bir siyasetçinin "başkomutan" olarak benimsenmediğinin bir ilanıdır!..
kayserili abdullah bey bu başlangıçla çankaya'da "diken" üzerinde oturacak!..
üzgünüz ama, böyle olacak!..
güncel Önemli Başlıklar