bugün

bütün gezegenler ilgimi çekiyor. hepsinde bir farklılık mevcut. önceden hep düşünürdüm bütün gezegenlerde bir ırk yaşadı diye,
sonradan yok oldular. bu düşüncem yine var, yani bütün gezegenlerde bizler ya da bizlere benzer ırk vardı. mars, jüpiter, neptün v.b. ama ırklar tamamen yok oldular, ya da göremediğimiz türden hala yaşıyorlar. bilmiyoruz. araştırmacıların son zamanlarda yeni trendi mars hakkında bir gelecek,koloni kurmak. bu binlerce yıl sonra veya daha kısa sürede gerçekleşecek diye düşünüyorum. mars'ın atmosferi çok ince ve çoğunluğu karbon dioksitten oluştuğu için solunulmuyor. mars'ın yüzeyinde oksijen yok. ilerde yerleşecek olan koloniciler özel giysilerle dışarı çıkabilir. akıllarda şu soru olabilir. gerekli oksijen nasıl temin edilecek? şöyle; marsın ortalama sıcaklığı,yaz ve kış dönemi bütün düşünülürse +20 derece ile -150 derece arasındadır. yer altında buz halinde su olduğu düşünülüyor. bu suya ulaşmanın kolay olacağı tahmin ediliyor. gerekli olan nefes ise buzdan elde edilecek diye düşünülüyor. mars'da bulunan ırk ( tahminen,o kısımda dünya tamamen suydu) bir zamanlar bizler gibiydi diye düşünüyorum ( ırk vardı diye varsayarak). teknolojik sürecin üst seviyelerde olduğunu, hatta cümlelerde sınır aşarak, boyutlar arası geçişlere kadar bile belki ulaşılmıştır. mars'ın yok oluşu, belki aynı ırkın devamı için en el verişli yerin dünya olduğu kanısıyla hayatın başlangıcı olarak şu an ki duruma gelmişizdir. koca bir evrende sadece dünya ile sınırlı kalmamak gerekir. torunlarımız için mars. onlar da torunları için jüpiter,merkür,satürn ....