bugün

herkes metheder ya lost ingilizcesini. cidden öyle. sanki yönetmen bilerek böyle bir dizi yapmış. inanın şu cümleyi bile duydum. ''i've been leaving'' yani bu cümledeki grameri hiç bu kadar net bir şekilde görmedim hiçbir dizide. özellikle tekrarlanan cümleler ve kelimelerde cabası. şimdi ingilizceyi hiç bilmeyen bir adam bile, oturup sadece türkçe altyazı izleyerek öğrenir. şimdi aşağıya bir başlığın linkini attım. ingilizcesi olupta ingilizcesi olmayan yazarları küçümseyen bir başlık.

ingilizce bilmediği halde lost u izleyen beyinsiz

ulan lost dizisindeki adam bile -koreli adam- ingilizceyi ''the others !the others! ''' diye diye öğrendi. şimdi sen gidipte ingilizce bilmeyenlerin beynini mi küçümsersin. bana sorarsanız, hiç ingilizce bilmeyen adam bile, sırf bu diziyi izleyerek, koreli adam kadar ingilizcede seviye yapar. yapmayın yahu. beyin bu beyin. az çok bir şeyleri kavrar tutar.

hatta koreli adama ingilizce bir şeyler dedikleri zaman, adam ilklerde anlamasa bile, yavaş yavaş kulak aşinalığı kazandı ve özellikle beden dilinden yararlanılarak konuşulan sohbetleride adam anlamaya başladı.

demekki, neymiş, mecbur kalınca, geri kafalı bile olsan, mecburen ingilizce öğreniyormuşsun. geri kafalı derken, bu koreli abi, adaya ilk geldiğinde hiç sevmemiştim ve aşırı eski kafalıydı. tabi sonra sonra düzeldi. hatta ingilizce bile öğrendi.

not: eşi sözlük ve bazı forumlarda bu başlık vardır.