bugün

açık seçim fikirlerini söylemiş. taktiksiz. bam bam bam.
kuran'ın muhatabı akleden insandır. yani aklı yerinde olan insandır. aynı zamanda cinlerdir. allah ayetinde;
“Cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyuruyor. yani kuran'dan insanlar ve cinler sorumludur. hesap günü her iki yaratılmış için de haktır.
öncelikle ben kuranın gökten vahiyle geldiğini düşünmüyorum. o yüzden açıklamam allah muhammedle konuşuyordu üzerine olmayacak.
muhammed dini önder olduğu kadar siyasi bir liderdi, askeri deha olduğu tartışılır ama aynı zamanda askerdi de. dolayısıyla muhammed in kurduğu ideolojinin ve eylemlerinin anlaşılması için islam öncesi ve islamın o anki tarihi bilimesi şarttır. bu ayetler muhammed in oturduğu yerden gelmiyor, belli olaylar etrafında geliyor. yani amaçlarına uygun olarak allah ı bir nevi tanrısal onay merciyi olarak kullanıyor diyebilir.
bu yüzden kadının geri plana atılması veya dillendirilmemesi zaten bu ideolojiyi kuranın erkek olmasıyla alakalıdır. kadın hakkında erkekleri hedef alarak bir şeyler demiş olabilir. işte bu erkek egemen dinin varlığı da böylece ortaya çıkmış oluyor. sonuçta erkekler topluma eğemense gidip kadınları neden hedef alsın? erkek üzerinden kadını veya haklarını hedef alır.
güncel Önemli Başlıklar