bugün

Herkes susarak bir seyler anlatabilir.
Mevzu konusurken susmak da. Simdi felsefe hapiyor gibi gelmesin. Uzun uzun yazardim da bu mevzuyu siktir ettim. Hem useniyorum hem de zaten uzun diye okunmayacak.
en büyük iletişimin sanılanın aksine konuşmak değil de, beden dili olduğunu bildiğim için, bana göre 'susmak' eyleminin alacağı versustur.

aynı zamanda, bir ortamda, veya da herhangi bir toplumda konuşmak yerine susan insan, diğer insanlar tarafından fazlaca merak edilir. bu merak da konuşmak yerine susmayı seçen insanı, diğer insanların gözünde oldukça bir öneme sahip edecektir.

ha tabi, hiç konuşmayın demiyorum. konuşacaksanız da boş konuşup, karşıdaki kişilerin size karşı bakış açısını zedelemeyin diyorum.

ama kesinlikle, konuşmamanın da b*kunu çıkarmayın. zira beden dilinizi kullanmayı bilmiyorsanız, susmanızın da bir anlamı yok. çünkü bu bir iletişim örneği değil, kendini ifade edememe ve vasat surat ifadesinin getirdiği mallık silsilesinin örneğidir. usulüyle bakışlarınız ve dik duruşunuz kusursuz olmalı ki, 'susmak' eyleminin gösterdiği iletişimin de bir anlamı olsun.

psikoloji çok acayip bir bilim cidden.