bugün

şahsen benim için klasik müzik deyince kuru gürültüden çok ilkbahar, sonbahar, kış, yaz, kadın, cennet, cehennem, veba vb. görüntüler zihnimde canlanır.

veya dans eden yıldızlar, güneşler...

eğer bir müziğin kültüründen haberiniz yoksa o müzik kuru gürültüden ibarettir sizin için. zaten kültür zamanla edinilen bir şey. bir anda gökten inen bir şey değil.

ve dileyen arabesk, dileyen pop, dileyen rock, dileyen pop dinler...

arabada klasik, pop ya da türkü çok güzel gider. kendi kültürümüze ait birçok güzel klasik tarzda müzik de var sonuçta, türkülerin daha akla hitap eder hali...

ama evde klasik müzik "aliyyül ala " dır. akla hitap ettiği doğrudur, ama daha çok akıl üzerinden duygulara şekil veriyor... zihninizde resim çiziyor...

ve klasik müzik melodilere dans ettirir, resim çizer... anlayanlar için kuru gürültü değil; evrende insanın var oluşunu temsil eden yegane şeylerden biridir. canlılıktır, hayattır.
klasik müziğin batı aristokrasisini, medeniyetini, bilimini ortaya çıkaran kültürün ürünü olduğu doğrudur. bu kültüre karşı olmayan biri için sorun değildir.

aynı kültür felsefe ve bilimi yaratmıştır. camilerin bir kısmı tiyatro, klasik müziğin verildiği mekanlar olsa bu bile türk halkını çok değiştirir.

ya da cami sayısının 10'da 4'ü kadar kütüphane, müzemiz ve bu bilinci yaratan eğitim sistemimiz ve ailelerimiz olsa...

klasik müzik insan hakları bilinci, demokrasi kültürü, felsefik bir düşünsel temel vb. birçok şeyi verir. işte türkiye şu anki haliyle bunlardan tamamen uzak... bu zaten başımızdaki kara bulutların sebebinin allah değil; biz olduğumuzu açıkça ifade gösteriyor.

utanılacak değil; gurur duyulacak bir şeydir. bilinçli olarak yapıldıktan sonra, bu müziği dinlemek.

modernizmi de temsil eder... modern felsefe, modern tarih, modern tıp, modern bilim, modern düşünce vb. her şeyi.
insanı hayretlere düşüren yazarlardır. ben şahsen çok zorladım, olmadı abi. sevemedim. olmuyor yani çoğunda sıkılıyorum. tek tük güzeller çıkıyo. onları da sanki senfonik metal armonisi gibi düşünüyorum dinlerken öyle katlanıyorum. hatta bi' ara uyurken açıp yatıyordum, belki cidden işe yarar sakin durgun bi' adam olurum diye. yine hüsran. hatta beynim çekilmiş vaziyette uyandım çoğu kez.
düşündürür dinlerken. ruhu dinlendirme özelliği de vardır.
güncel Önemli Başlıklar