bugün

Yıllardır alışık olduğumuz, elimizden düşürmediğimiz kitaplar ile pc, laptop, akıllı telefon ve tabletler ile hayatımıza önemli ölçüde yer etmiş e kitapların karşılaştırılmasıdır.

Elbette her ikisinin de artı ve eksi yönleri sayılacaktır.
Ancak ben bu konuda gayet klasik davranarak yıllardır alışık olduğumuz kitapları öne geçiriyorum çünkü ben kitap okurken ona dokunmayı, onu koklamayı çok seviyorum. Aşk yaşıyorum resmen. Hele bir de o kitap ikinci el ise, kıyıda köşede notlar varsa, bazı cümlelerin altı çiziliyse falan daha çok seviyorum o kitabı. En çok da sevgilimin daha önce okuduğu bir kitabı okumayı seviyorum. Onun da o kitaba dokunmuş olduğunu, gözlerinin benden önce aynı satırlarda gezindiğini düşünüyorum okurken ve daha da bağlanıyorum kitaba.

ikinci el kitapları seviyorsanız izmir Karşıyaka'da (bkz: Serpil eski Kitabevi) 'ne uğrayın mutlaka.
idefix, amazon, babil v.s. fittir bu konuda. şimdiye kadar bir sıkıntısını çekmedim.
ikisinin yeri de ayrıdır.
e-kitap; ulaşılabilirliği ve taşınabilirliği nispeten daha yüksek olduğundan, "ortamlardan" daha rahat edinilebilindiğinden pratik sayılabilir.
misal sadece serviste (45 dk gidiş, 45 dk dönüş) kitap okumayı farklı bir hazza dönüştürebilir.

basılı kitap keyif işidir, sayfayı çevirmenin verdiği telaşsız, umarsız ve serkeş hareket bile zihni uyuşturabilir.
koleksiyon konusu özneldir. evin gençleri kütüphanenin önünden geçerken "acaba hepsini okudu mu ? yoksa bize mi hava basıyor ?" ikileminden kurtulmak için ellerine bir kitap alıp "ya bu ne anlatıyor ?" dediklerinde kitabı kısaca özetlemek sonucu "ulan hepsini okumuş galiba ?" mertebesine geldiklerinde okumak eylemini kavramak için daha fazla soru sorabiliyorlar. bu da neslin kültürel devamlılığını sağlamaya yönelik adımlardan bir tanesidir.
elektronik kitap bu hazzı yaşatmaktan uzaktır. daha öznel bir yaklaşımı vardır.

ikisini de kullanıyorum. birinin diğerinden üstün olduğunu savunmak yerine tamamlayıcı olduklarını düşünüyorum.
e-kitapta da istediğin satırı işaretleyip daha sonra bu satıra dönebilirsin. hatta tüm kitaplarda işaretlediklerini tek bir sayfada görürsün. hangisi hangi kitaba aitti, kaçıncı sayfasındaydı görebilirsin.

e-kitabın ışığı göz bozmaz. bilmeden götünüzden sallamayın.

e-kitabın 2.eli yoktur evet ama gerek de yoktur. 1-2 mb boyutunda bir dosya. istediğin kişiye gönder okusun.

genelde basılı kitap tercih edenlerin, tercih etme sebeplerine bakın, yok işte dokunacak, koklayacak, göğüs kıllarına sürecek vs. ulan okumak dışında her şeyi yaptınız la kitapla.
Elbette ki kitaptır. Kitap dediğin şöyle tutunca ele gelecek. Töbe est.

Tercihim yine de normal kitaptır. Kitap kokusu diye bir şey var.
aralarına bi'de sesli kitap'ın eklenmesi gereken versus.

(bkz: kitap vs e-kitap vs sesli kitap)
Aynı otomatik vites, düz vites gibi.

Zevk almak için klasik,
Onun dışında her türlü konfor için ekitap.
Doğayı korumak için e kitap millet. E kitaplara yönelin.