bugün

o kaçtıkları insan değil yaratıktır. hayvan düşmanı o.ç larıdır.
Bunu tamamen kötü niyete, şiddete yormak bana mantıksız geliyor özellikle kedilerde. kediler köpekler gibi değil daha küçük ve savunmasızlar hayatta kalma içgüdüleri ve korkuları köpeklere göre daha fazla. 1 yıl önce yavru bir kediyi sahiplenmiştim sokakta bakıyorum. şu an 13-14 aylık. bizimkinin o çevrede olan dişi bir kedi ile münasebeti oldu 2 ay önce ve dişi doğum yaptı 7 tane yavrucak dünyaya geldi. benimle büyümelerine rağmen sadece 1 yavru hariç hepsi utangaç korkup kaçıyor. ufacık sesten kaçıyorlar sütten kesildiler halen alışamadılar anneleri yanıma gelince anca gelebiliyorlar iki ses çıkarsam kaçacak delik arıyorlar. bir tanesi ise tam afacan aynı babası fiziken de ona benziyor ruhen de. şimdi bu kaçan diğer kedilere işkence mi yapmış oluyoruz. daha kırsal kesimdeki kedi her zaman kaçar iyi muamele görse de kaçar kaçmasa da mesafeli durur. çok böyle metropol gibi yerlerde büyüyecek ki kucağa alabilecek kadar uysal olsun.
kediler çok iyi niyet okuyan hayvanlardır. onlar için içinizden geçen sevgi ise kaçmazlar.

görsel
sevgi ve sefkat görmüs kediler kacmiyorlar.
kedi ya da köpek fark etmez bir hayvan durduk yere kaciyor ya da savunma moduna geciyorsa daha önce siddet görmüstür.
neyse ki zaman gectikce insanlardaki hayvan sevgisi artiyor gibi geliyor bana. Sokaklarda mamalarin, su kaplarinin arttigini gözlemledim.
toplum kendi arasinda bu sevgiyi birbirine asiliyor cünkü.

kadiköy ün kedilerini örnek verebilirim bu konuda.
kedileri de köpekleri adeta bir sevgi yumagi.
nedenini tahmin etmek zor olmasa gerek.
insan bile katlanamıyor insana. kedi mi katlansın? aferin o kediye, kedilere.
Ben bile kaçıyorum insanlardan kedi niye kaçmasın.
"yeni taşındığınız bir mahalledeki komşularınızın nasıl insanlar olduğunu merak ediyorsanız, mahallenizdeki hayvanlara bakın" diye harika bir söz okumuştum.

burada söylenmek istenen, eğer dışarıda hayvanlar sizden kaçıyorsa mahalle halkı onlara iyi davranmıyor,
eğer sizden kaçmıyorlarsa o mahalledeki insanlarda güzel insanlar.

anlattığımı varsaysam bile yine de açayım: kediler karşılaştığı çoğu insanlar(!) tarafından saldırıya uğradığı için diğer insanlarında aynı tepkiyi vereceğinden kaçarlar.
Hayvan kendinden daha büyük bir hayvandan kaçar.
Bu bi sorunsal mi imis dedirtir. Zira insan neden kedileri kacirir ya da kecileri sorunsali daha sorunsal degil mi? Salin sorulari gitsin amk. Nasilsa bi seyler yazarlar.
yavru tecrübesiz kedilerde dev göründüğümüz için mi kaçıyorlar öyleyse dedirtir. ya da anneleri mi öğütlüyor.
kedi nasıl insanın gözünde bir hayvansa yüksek muhtemel insan da kedinin gözünde hayvan,canavar gibi birşeydir. Hatta öyle ki kediler de şuan da bunlar niye bizi kovalıyo, tekmeliyo sorunsalına cevap arıyor olabilirlerdir.
Bizim mahallede saldirirlar. Aslan surusu gibiler.
Bu soruya cevap olabilecek birkaç video vardı ama sabah üşengeçliği işte. Kısa bir araştırmayla insanlar tarafından canlı canlı yakılan, ayakla ezilerek öldürülen, asfaltlara yapıştırılan, Kuyrukları kedilen kedilerin görüntülerini izleyebilirsiniz.
Kopeklerden neden kaciyorlarsa insanlardan da o yuzden kaciyorlardir.
Bir ara şöyle bır şey duymuştum.avrupa da 15 yùzyılda inşanlar kediler öldürüyormuş.uğursuzluk ve Hastalık olmasın diye.fakat sonra fareler bir çok avrupa ülkesini basmış.evleri işyerleri yüz binlerce insan veba hastalığından ôlmùş.insanlar sonra kedilerın değerini anlamış evlerinde beslemeye başlamış.belki bu yüzden kediler atalarındanndan gelen bu içgüdû ile bu korku ile yaşıyor olabilirler..
sadece akp lilerden kaçarlar. çünkü onların doğa katili olduklarını herkes bilir.
atalarının telkinlerine kulak astıkları içindir. insan gördün mü kaçcan.
merak ettiğim sorunsaldır. Bu olayın bir geçmişi olmalı.