bugün

sadece ticari alanda değil günlük yaşamda da pratik çözümler geliştiren zekadır.
artık olmayan zekadır. işi gücü bırakıp da sözlüklere kaldıysak, vay bizim halimize.
bir karadenizli zekası değildir.
zeki çocuğu tüccar yapıp diğerini okula gönderen zekadır.
bilenler bilir ankara metrosunda bilboardlarda buraya bakarlar yazısı asılıdır.yıllardır da boştur o bilboardlar.

konu bir yerden bu bilboradlara gelince kayserili arkadaşımın tepkisi.

-ulan buraya bakarlar diye şirket kursam amma reklamım olmuştu ha.

işte kayserili zekası.*
girdiği her mekanda kendini belli etme potansiyeline sahip , şivesi harika, yemek zevki mükemmel olan insanlardır.(sevin onları zarar gelmez)
Padisahın biri,
- Bana yalan söyleyebilene bir küp dolusu altın vereceğim! demis.
Yalancılar, hemen saraya koşuşturup başlamışlar yalana;
- Bir kuş, aslanı kapıp yuvasına götürdü.
- Bunun neresi yalan?.. Kuş kartaldır, arslan da kuzu kadar minik bir yavru. Kaptı mı götürür tabii!..
- Komşu ülkede bir eşeği kral yaptılar!..
- Ülkenin kralı, pencereden bakınırken tacını düşürmüş. Taç da pencerenin altındaki eşeğin başına geçmiş. Taç kimin kafasındaysa, kral odur tabii!..
- Padişahım, ben gökyüzüne bir ok attım. Altı ay sonra geri döndü!
- Senin ok bir ağacın üstüne düsmüstür. Ağaç, sonbaharda yapraklarını dökünce, takılacak yer bulamayıp yere inmistir.
Böylece padişah, her yalana gerçek bir bahane bulmuş ve kimse padişaha bu yalandır dedirtememiş. Ama bir gün bir Kayserili geleek der ki:
- Padişahım, sen benim babamdan borç olarak bir küp dolusu altin almıştın. şimdi geri almaya geldim. Yalandır dersen ödülümü ver. Yalan değil dersen borcunu öde!..
her zaman konyalilari kiskanan zekadir.
eşit:konyali değilim kayserili arkadaslarimin ve genel bilgim doğrultusunda yazdim.
kayserili ticari kabiliyeti yüksek oğlunu yanına alıp okuma potansiyeli olan ancak ticaretten anlamayan oğlunu okuması için yurt dışına göndermiş.

yıllar sonra geri dönen oğlunu koluna takıp, salam sucuk sosis, pastırma imalatı yapan fabrikasını gezdirmeye başlamış.

sosis makinesini gören oğlu babasına dönüp,

baba bu ne süper makine, ineği baştan canlı koyuyorsun, sonundan sosis çıkıyor, mükemmel demiş.

sonra yemek yerken çocuk babasına ; bu sosis makinesi çok hoşuma gitti, buna bir alternatif makine yapılabilir mi diye sormuş babasına.

babası nasıl bir makine deyince,

sosisleri bir taraftan koyup diğer taraftan inek üreten bir makine demiş.

babası; böyle bir makine var zaten deyince, çocuk heyecanla nerde diye sormuş.

adam durur mu. evde oğlum. seni doğuran anan var ya demiş.
söylenilenlere göre analarını boyayıp babalarına kız diye satarlarmıs.