bugün

uzun süredir kendisini tahrik etmeye ve kavga çıkarıp incitmeye çalışan kişinin amacına ulaşmasına izin vermek istemeyen insanın ıslık çalarak gerçekleştirdiği aktivite.
(bkz: tırsmak)

Bir ihtimal daha var

Sokrates bir gün dar bir patikada ilerlerken karşısına dönemin soylularından biri çıkmış. Yol ise ancak birinin geçebileceği kadar genişmiş.

Birinin diğerine yol vermesi lazım iken soylu:

- Ben senin gibi bir zavallıya yol vermem demiş.

Sokrates'in cevabı ise şöyle olmuş:

- Ben veririm.

---

Bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. ikisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir.

Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa:

- Ben bir serseriye yol vermem, der.

Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:

- Ben veririm!
Sonra sen tam giderken arkandan bir laf atar amacına ulaşır.
kimileri tarafından ''korkaklık'' bizim gibiler için '' sukünet '' olarak nitelendirilen eylem.
yapılmaması gerkendir. eğer kavga çıkarmak istiyorsa hiç belirtmeden burnuna bir tane indirin arkasına bakmadan kaçmazsa hesabımı sildiriyorum evet.
Asla yapmayacağım şey. Dayak yemeye gelen insanı neden elimin tersiyle iteyim?
tırsmak değil akıllı olmaktır. etrafımız kaybedecek bir şeyi olmayanların; birilerine bir şey kaybettirmek için uğraşan insanlarla dolu. unutmayın ki bir anlık öfkeniz hayatınızın geri kalan kısmını değiştirebilir. en azından evde sizin sağ salim gelmenizi bekleyen bir aileniz var. bir tokatla ölen adam var. ya sen de buna sebebiyet veren bir adam olursan? ömür boyu tırsmadım diye parmaklıklar arkasında gezebilirsin işte o zaman. hayallerin, isteklerin, sevenlerin tırsmak kelimesinin arkasında ezilmediğini düşünürler emin ol.
çoğu zaman tercih edilmesi gerekendir. fakat uygulanabilir mi? mümkün değil. bir de uslubuyla irite hatlarını aşmış bir diyalog içindeyseniz, gitmek daha çok agresiflik doğuracaktır.